Ev Fiyatlarına ve Kira Artışlarına Tepkiler Sonrasında Yabancıya Oturum Amaçlı Ev Satışında Sınır Yükseldi

Özellikle büyük şehirlerde enflasyonla birlikte yabancıya da satış yapabiliyor olmanın rahatlığıyla ev fiyatları fahiş oranlarda yükselince vatandaşlardan tepkiler yükselmişti. Vatandaşlık almak amacıyla yabancılara konut satışı alt sınırı geçen yıl 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmıştı. Yabancıya konut satışı 6 Şubat deprem felaketleri sonrasında giderek azalırken, eylül ayında yüzde 42 oranında düşüş dikkat çekmişti. Göç İdaresi Başkanlığı, yabancıya ikamet amaçlı konut satışına da alt limitte artış getirdi.

Orta Doğu kökenli yoğunlukta olmak üzere, yabancıya konut alımıyla verilen vatandaşlık alt sınırı geçen yıl 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmıştı. Şimdi de oturum izni ya da ikamet amaçlı konut satışında sınır yükseldi.

Yabancıların Türkiye’de oturum hakkı, ikamet izni alabilmek için 75 bin dolar olan konut alımı alt sınırı 200 bin dolar oldu.

Gayrimenkul Uzmanı Dr.Mustafa Koçak’ın 10 Haber’e yaptığı açıklamada, ‘Satın alma tarihi 16 Ekim ve sonrasında olan ‘taşınmazlar üzerinden’ oturum izni başvurusunda, tapudaki satış bedelinin (tüm şehirler için) tapunun alındığı gündeki TCMB döviz satış kuru esas alınarak en az 200 bin dolar karşılığı bir tutarda TL olması şartı aranacak’ dedi.

Değerleme de değişti: Tapuda satış bedeline bakılacak.

Değerleme raporu değil tapu üzerindeki satış bedeline bakılacak olup, Koçak, ilk işlem olması ya da oturum iznini uzatmak amaçlı olup olmamasının fark etmeyeceğini belirtirken, 26.04.2022’den 16.10.2023’e kadar alınan taşınmazların büyükşehirler için 75 bin dolar, diğer şehirler için 50 bin dolar şartının olduğunu ve bu işlemlerde değerleme raporunun esas alınacağını söyledi.

13 Haziran 2022’de yapılan düzenlemede vatandaşlık için olan alımlarda 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkan sınırla satın alım yaban yabancılar, doğrudan Türk vatandaşlığına başvurabiliyor.

Eylül 2018’de 1 milyon dolardan 250 bine düşürülen bu tutar tepkilerle 400 bin dolara çıkarılmıştı.

TÜİK konut satışlarında yabancılara yapılan konut satışlarının eylülde yüzde 42 azaldığı görülürken, hem tutar alt sınırının yükselmesi hem de 6 Şubat deprem felaketleri yabancıya satışları etkilemişti.

Yabancılar, 2018-2022 arasında yılda ortalama 50 bin civarında konut satın alırken, Orta Doğu ve Rusya-Ukrayna kökenli vatandaşların çoğunlukta olması dikkat çekmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx