Vitor Pereira’dan Arda Güler açıklaması: “Ona ‘yeter artık’ diyorduk”

Fenerbahçe’nin eski teknik direktörü Vitor Pereira, Real Madrid formasıyla ilk maçına çıkmayı bekleyen Arda Güler hakkında konuştu.

Marca Gazetesi’ne Arda Güler özelinde açıklamalar yapan Pereira, genç futbolcunun oyun karakteri ve yetenekleri hakkında çok önemli ifadeleri kullandı.

Arda Güler’in çok mütevazı bir oyuncu olduğunu ve Real Madrid’de bir döneme damga vuracağını söyleyen Pereira, genç yıldızın hangi mevkide daha etkili olabileceği konusunda detaylar verdi.

Arda Güler’in antrenmanlarda çok fazla çalıştığını söyleyen Pereira, “Biz ‘yeter artık’ demeden sahadan çıkmazdı” ifadelerini kullandı.

PEREIRA: TOP ARDA’YA GELDİĞİNDE…

Marca’ya konuşan Fenerbahçe’nin eski teknik direktörü Vitor Pereira, Arda Güler’e ilk forma şansını verme hikayesini ve genç yıldızın yetenekleri hakkında önemli açıklamalar yaptı:

“Bir kulübe geldiğimde genç yetenekleri tanımak isterim ve kural olarak onlardan gelip A takımla antrenman yapmalarını isterim. Bir çocuk yüzüne sahip 16 yaşında bir çocuktan bahsettiklerini hatırlıyorum. Aslında hala öyle ama geldi ve kalitesiyle hemen herkesin saygısını kazandı. Topu Arda’ya verdiklerinde farklı bir şey olacağını hemen anladılar.”

“ARDA ÇOK MÜTEVAZI”

“Arda özel biri ve 16 yaşında zaten çok özeldi. Her antrenmanda size ‘Birinin bana şans vermesine ihtiyacım var’ der gibi bakardı. Kendine önem atfetmeye çalışan bir oyuncu değil. Tam tersine çok mütevazı. Çok alçakgönüllü, sadece topun üzerinde bir kahraman olmak istiyor.”

“BİZ SÖYLEMEDEN SAHADAN ÇIKMAZDI”

“Antrenmanlar bitse de o hep daha fazlasını istiyordu. Antrenman bittikten bir saat sonra hala sahadaydı ve sağ bacağını güçlendiriyor, duran top çalışmaları yapıyordu. Sürekli kendini geliştirmek istiyordu. Ona ‘yeter’ demek zorundaydık çünkü aksi takdirde sahadan çıkmazdı.”

“Azılı bir dişi var. Denediği her şeyde büyük bir niyet var. Her zaman rakibin canını yakmak istiyor; kontrolle, pasla, driplingle ya da şutla… Ayrıca başkalarının göremediği şeyleri de görüyor.”

“TOPU ALAMADIĞINDA SİNİRLENİRDİ”

“Fenerbahçe’deyken, 16 yaşındayken, farklı şeyler yapmak için sistematik olarak topu tekrar tekrar istedi ve başarısız olduğunda da pes etmedi. Aksine, tekrar denerdi. Dahası, topu alamadığında sinirlendiğini de hatırlıyorum. Her zaman katılmak isterdi. Kişiliği onu gerçekten özel kılıyor.”

“ARDA ÖĞRENMEYE ÇOK HEVESLİ”

“James Rodriguez’e biraz benziyor. Arjantin’den gelen James çok teknik bir oyuncuydu, son paslarda ve çizgiler arasında oynamada çok kaliteliydi ama defansif olarak o kadar uygulamalı değildi ve bu alana adapte olması biraz zaman aldı. Öte yandan Arda Güler taktiksel açıdan çok zeki bir oyuncu ve hem hücumda hem de savunmada rolleri konusunda çok net. Çok mütevazı bir adam ve öğrenmeye çok hevesli.”

“ARDA ÇİZGİDE OYNAMAMALI”

“Dışarıda, taç çizgisine yakın oynayacak bir oyuncu değil çünkü dripling yapamıyor. Ancak içeride oynarken her şeyi yapabilir. Kısa alanlarda, çizgilerin arasında oynayabilir. İçeride, orta saha oyuncusu olarak ya da sahte kanat oyuncusu olarak oynayabilir ama her zaman içeride. Arda bir pas ve koşu oyuncusu. Yaratmak için topa ihtiyacı var ve topa sahip olduğunda son paslarda olduğu kadar kaleye şut atmada da çok iyi. Çok iyi bitiriyor.”

“BİR DÖNEME DAMGA VURACAK”

“Az ya da çok zaman alabilir, ne kadar zaman alır bilmiyorum çünkü ben bir gelecek bilimci değilim ama Real Madrid’de bir döneme damgasını vuracak. Sahip olduğu kalite ve kişilik onu dünya seviyesinde önemli bir oyuncu haline getirecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx