Şam 12 yıl sonra Arap Birliği’nde: Esad ve Selman’dan samimi poz

Arap dünyası için bugün tarhi bir gün. Suriye, 12 yıl sonra Arap Birliği’ne yeniden üye oluyor.

Arap Birliği, iç savaş nedeniyle 2011’de Suriye’nin üyeliğini askıya almıştı. Birliğe üye ülkeler Suriye’nin birliğe dönmesi konusunda 7 Mayıs’ta anlaşmaya vardı. Bugünkü zirveye Suriye Devlet Başkanı Esad da katıldı.

Esad zirve öncesinde Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile el sıkışırken görüntülendi. Veliaht prensinin, fotoğraf çektirmeden önce Esad’a samimi şekilde sarılması dikkat çekti.

Zirve, Suriye’nin 12 yıl aradan sonra Arap Birliği’ne yeniden kabul edilmesi açısından önemli. Esad, yıllarca muhalif gruplara silah dahil her türlü desteği sağlayan Arap ülkelerinin liderleriyle aynı masaya oturdu.

Diğer taraftan, Suriye’nin Arap Birliğine yeniden dahil olması Beşşar Esad için tam bir zafer olarak niteleniyor.

KATAR ŞAM İLE İKİLİ İLİŞKİ KURMAYACAK

Suriye’nin birliğe yeniden katılması konusunda özellikle Katar’ın çekinceleri bulunuyordu. Ancak son dönemde Katar bunlardan vazgeçti. Suriye’nin Arap Birliği’ne yeniden dahil edilmesine engel olmayacağını duyurdu. Ancak Şam ile ikili ilişki kurmayacağını bildirdi.

Katar’ın bu kararı diplomasi alanında geri planda kalarak, Suudi Arabistan başta olmak üzere komşu ülkelerle ilişkilerine öncelik vermeyi istediğinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

ABD, ŞAM’IN ARAP BİRLİĞİ’NE DÖNMESİNE SICAK BAKMIYOR

Suriye’de yönetim karşıtı gösterilerin iç savaşa dönüşmesinin ardından Beşşar Esad uluslararası toplumdan izole edilmişti.

Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Esad’ı devirmeyi hedefleyen muhalif gruplara destek vermeye başlamıştı. Ancak Esad yöretimi İran ve Rusya’nın desteğiyle ülkesinde kontrolü büyük ölçüde yeniden sağladı. Muhaliflere karşı zafer elde etti

Sahada durumun değişmeiyle Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, E sad yönetimiyle ilişkilerini yeniden geliştirmek için adımlar atmaya başladı. Bu sürecin sonunda Suriye Arap Birliği’ne yeniden dahil oluyor.

ABD ise insan hakları ihlaleriyle suçladığı Suriye’nin Arap Birliği’ne dahil edilmesine sıcak bakmıyor. Ancak bu konuda çok sert bir tutum takınmaktan da kaçınıyor.

Suriye’deki iç savaşta yüz binlerce kişi yaşamını yitirdi, milyonlarca kişi evlerini terketmek zorunda kaldı. Esad yönetimi şimdi Arap ülkelerinin desteğiyle ülkesini yeniden inşaa etmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir