Mehmet Şimşek’in sözlerinin anlamı: Seçimden sonra

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin kredi risk primindeki (CDS) gerilemeye ilişkin, “Uyguladığımız ekonomik programın sonuçları 2024’ün ikinci yarısından itibaren net şekilde görülecek, böylece yatırımcı güveni daha da pekişecek ve ülkemize küresel fon akışı hız kazanacaktır.” ifadesini kullandı.

Şimşek, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminin dün 364,64 baz puana inerek yaklaşık son 2,5 yılın en düşük seviyesini test ettiğine ilişkin habere işaret eden Şimşek, sosyal medya hesabınday şu paylaşımı yaptı:

“Uyguladığımız ekonomik programın sonuçları 2024’ün ikinci yarısından itibaren net şekilde görülecek, böylece yatırımcı güveni daha da pekişecek ve ülkemize küresel fon akışı hız kazanacaktır. Bu da dezenflasyon programının kısa vadeli büyüme görünümü üzerindeki aşağı yönlü riskleri sınırlayacaktır.”

TÜRKIYE’NİN CDS’İ 33 AYIN EN DÜŞÜĞÜNÜ GÖRDÜ

Dünya genelinde kredi risk primleri gerilerken; Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) dün 364,45 baz puana inerek Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Türkiye’nin CDS primi, saat 11.19 itibarıyla dünkü kapanış fiyatına göre yüzde 0,17 düşüşle 365,30 baz puanda bulundu.

Kredi risk primindeki gerileme fonlama maliyetlerini düşürürken, bu durum ülke ve şirket borçlanmalarında daha az faiz ödenmesi anlamına geliyor.

(CDS) dün 364,45 baz puana inerek Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Türkiye’nin CDS primi, saat 11.19 itibarıyla dünkü kapanış fiyatına göre yüzde 0,17 düşüşle 365,30 baz puanda bulundu.

Kredi risk primindeki gerileme fonlama maliyetlerini düşürürken, bu durum ülke ve şirket borçlanmalarında daha az faiz ödenmesi anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx