Mehmet Büyükekşi Kimdir? Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi Görevden Alındı mı?

Futbol camiasında yer alan haberler nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, sık sık gündeme gelen isimlerden biri oluyor. Futbol severlerin TFF’ye ilişkin gelişmeleri ve Mehmet Büyükekşi’nin açıklamalarını yakından takip ettiği bugün ortaya bir idda atıldı. Mehmet Büyükekşi’nin görevden alındığına ilişkin iddiaların ardından vatandaşlar TFF başkanının kim olduğunu araştırmaya başladı. Peki, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi kimdir? TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi görevden alındı mı? 

İşte detaylar…

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi Kimdir?

Mehmet Büyükekşi, 10 Mayıs 1961 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. 1984 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. Daha sonra Marmara Üniversitesi’nde ve İngiltere’de işletme ve İngilizce üzerine eğitimler aldı.

Mehmet Büyükekşi, evli ve üç çocuk babasıdır.

Mehmet Büyükekşi’nin Mesleği Ne?

İş insanı ve spor yöneticisi olan Mehmet Büyükekşi, kariyer hayatı boyunca çeşitli bankalar, vakıflar ve Türk Hava Yolları’nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. 

2019 yılında Gaziantep FK Başkanlı olarak görev yapan Büyükekşi, 2021 yılında bu görevi bıraktı ve bir yıl sonra Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına aday oldu. 16 Haziran 2022 tarihinde tek aday olarak başkanlık seçimine girdi ve 158 oy alarak başkan seçildi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin görev aldığı kurumlar ve yönetim kurulu üyelikleri

Mehmet Büyükekşi, bugüne kadar pek çok kurumda başkanlık ve çeşitli görevler yaptı. İşte, Büyükekşi’nin görev aldığı kurumlar, başkanlıklar ve üyelikler: 

 • Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlığı

 • İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Üyesi

 • İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Üyesi

 • Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi

 • İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi

 • Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Üyesi

 • DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve DEİK İcra Kurulu Üyesi

 • Ziylan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği

 • B20 Yürütme Kurulu Üyesi

Mehmet Büyükekşi daha önceki dönemlerde şu görevlerde de bulunmuştu:

 • 6 Yıl (TÜRDEV) Türkiye Deri Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği

 • TOBTİM Uluslararası Ticaret Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği,

 • Turkish Do&Co Yönetim Kurulu Üyeliği

 • 2000-2006 İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı

 • 5 Yıl (TİM) Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekilliği

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi İstifa mı Etti?

2023 yılında Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nda yeniden başkan seçilen Mehmet Büyükekşi’nin istifa ettiğine dair iddialar ortaya atıldı. 

17 Aralık 2023 tarihinde Hasan Gündoğar’ın ‘TFF başkanı gitt – gidiyor’ ifadeleriyle ortaya çıkan iddiaya ilişkin son bilgi ise gazeteci Candaş Tolga Işık’tan geldi. 

İşte o iddalar ve TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’den gelen açıklama ?

Spor spikeri Hakan Gündoğar, “TFF başkanı gitt – gidiyor” ifadeleriye TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin görevinden ayrıldığını iddia etti.

Hakan Gündoğar’ın 17 Aralık 2023 saat 13.30 sularında Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla ortaya çıkan iddia ‘Tff başkanı gitti – gidiyor. Hayırlı olsun. Hatta gitti. Daha iyi pazar olamaz.’ şeklindeydi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin görevden alındığına ilişkin iddiaya ilk yanıt gazeteci Candaş Tolga Işık’tan geldi.

Işık, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile görüştüğünü ve görevden alındığına dair iddiaları sorduğunu Twitter üzerinde yaptığı paylaşımla duyurdu. 

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşıma göre, Büyükekşi, görevinin başında. Herhangi bir istifa veya görevden alınma söz konusu değil.

İşte, Candaş Tolga Işık’ın o paylaşımı

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin gazeteci Işık ile yaptığı görüşmede ‘TFF seçimle gelinip seçimle gidilen özerk bir kurum. Görevden alma-verme gibi bir olay yok. Görevimin başındayım. İnsanları anlamıyorum niye böyle yapıyorlar? Demek ki iyi niyetimiz fazla geliyor’ dediği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx