Kurtulmuş’un Filistin trafiği

ANKARA Milliyet – Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Parlamento Başkanları Zirvesi (P20) kapsamında üst düzey oturumlara katılan Kurtulmuş, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Endonezya, Rusya, Güney Kore’nin meclis başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi. Zirve boyunca İsrail-Filistin çatışmasında kalıcı barışı sağlayacak çözüm formüllerine dikkati çeken yoğun bir diplomasiye imza atan Kurtulmuş, BAE Federal Ulusal Konseyi Başkanı Saqr Ghobash ile görüşmesinde İslam ülkelerinin güçlü bir ses çıkarması gerektiğini vurgulayarak, İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Başkanlığı’nda acil bir toplantı yapılması gerektiğini bildirdi.

‘Devlet terörü’

Parlamentolar Arası Birlik Başkanı Duerte Pacheco ile bir araya gelen Kurtulmuş, Gazze’de masum insanların öldürülmesinin, bir devlet terörünün ortaya konulmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Kurtulmuş, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko ile görüşmesinde de Gazze’ye ablukanın kabul edilemez noktaya geldiğini belirtti. Kurtulmuş, bir an evvel ateşkesin sağlanması ve bölgeye bir an önce insani yardımların yapılması için çaba sarf ettiklerini bildirdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx