Yeterince Hareket Etmediğinizi Gösteren 5 İşaret

Tam kapanma dönemiyle evden çalışmalara sıklık verdiğimiz bu dönemde, masa başında daha çok çalışıyor, saatlerce televizyon başında daha çok oturuyoruz. Bu dönemde yeterince hareket etmediğinizi gösteren 5 işareti sizler için araştırdık.

Son yıllarda gün geçtikçe hareketlerimizde azalma oluyor. Masa başında daha çok vakit geçiriyor, uzun süren toplantılar yapıyor veyahut evde saatlerce televizyon karşısında oturuyoruz. Bu durum ise sağlığımızı oldukça kötü etkiliyor. Sizler için hazırladık, yeterince hareket etmediğinizi gösteren 5 işaret.

YETERİNCE HAREKET ETMEDİĞİNİZİ GÖSTEREN 5 HAREKET 

1-Şiş Gözler

Hareketsiz bir yaşam tarzı, su tutulumunun yani ödemin ana tetikleyicilerinden biridir. Uzun süre yatay pozisyonda kalma nedeniyle şiş gözler ortaya çıkar.

Günlük rutininize biraz hareket eklemeye başladığınızda, şişkin gözler artık sorun olmaktan çıkacaktır. Daha fazla hareket ettiğiniz hem daha dinç hissedecek hem de daha enerjik gözükeceksiniz.

2-Kabızlık 

Düzenli bağırsak hareketleri için egzersiz önemlidir. Zamanınızın çoğunu oturarak geçirirseniz yiyeceklerin kalın bağırsağınızdan geçmesi daha fazla zaman alır.

Düzenli hareket etmek, sindirim sisteminizin verimliliğini artırır. Günde birkaç kez yaptığınız 5 dakikalık esneme hareketi bile kabızlığı önleyebilir.

3-Unutkanlık Yaşama 

Sık sık bir düşüncenin aklınızdan uçup gittiğini fark ediyorsanız biraz hareket etmeyi düşünebilirsiniz.

Yapılan bir çalışma, hareketsiz yaşam tarzına sahip kişilerin beyinlerindeki medial temporal lob alanında yapısal değişiklikler olduğunu ortaya koydu.

Bu lob, bir şeyleri ezberleme yeteneğimizden sorumludur. Fiziksel egzersizin hafızayı güçlendirdiği gösterilmiştir. Siz daha fit hale geldikçe beyin yapınız da güçlenir.

4-Diz Ağrıları 

Hareket, sıkı eklemleri gevşetmenin sırrıdır. Egzersiz, artrit ve osteoartrit semptomlarını hafifletebilir.

Kronik diz ağrısı olan hastaların bir egzersiz programına girmeleri önerilir. Düzenli egzersiz yaparak kaslarınız güçlenir ve daha esnek hale gelir.

5-Şekerli Şeyler Yeme İsteği

Fiziksel aktivite, şeker isteğiyle mükemmel şekilde mücadele eder. Enerjinizi artırır ve genel mutluluğu teşvik eden endorfin salgılar.

Mutluluk hormonları da şeker isteğini önemli ölçüde azaltır. Gün içinde yeterince hareket etmek depresyonu uzak tutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir