Yalıkavak Marina’da ruhsatsız inşaat: İki kere mühürlenmiş

Sedat Peker’in, eski içişleri bakanı Mehmet Ağar’ın ‘çöktüğünü’ tez ettiği Yalıkavak Marina’da 5 aydır ruhsatsız biçimde inşaat yapıldığı belirtildi. Bodrum Belediyesi’nin mühürlediği şantiyede, vinçler ve çalışanların çalışmaya devam ettiği aktarıldı.

Peker’in tezine nazaran, 2016’da Yalıkavak Marina’nın sahibi Azerbaycanlı oligark Mübariz Mansimov tehdit edilerek payları düşük fiyattan yeniden Azerbaycanlı olan Anar Alizade’ye devredilmişti. Savlara nazaran, ‘perde arkasında’ Mehmet Ağar vardı ve oğlu Tolga Ağar, marinanın idare konseyi üyesiydi. 2018’de oğlu AK Parti’den milletvekili seçilen Mehmet Ağar marinanın idare konseyi lideri olmuştu.

‘VATANDAŞLARDAN ŞİKAYET GELİYOR’

Birgün’den Timur Soykan’ın aktardığına nazaran, marinadaki eski otel binası büsbütün yıkıldı ve yerine iki katlı çok daha büyük bir otel inşa ediliyor. Evvelce 11 odalı olan oteldeki oda sayısının en az iki kat arttığı öne sürülüyor.

Bodrum Belediyesi yetkilileri, marinayı işleten şirketin tadilat ruhsatı için başvurduğunu ve incelemenin sürdüğünü tabir etti. Şirkete ruhsatsız inşaatın durması için ihtar yapıldığını belirten belediye kaynakları “Vatandaşlardan şikâyetler geliyor. 2 defa mühürlememize karşın çalışmaya devam ediyorlar” dedi.

‘FAZLA YAPILAN KISIMLAR YIKILACAK’

İmara nazaran; marinanın bulunduğu denizin üzerine dolgu alanda yapılaşma oranının yüzde 20 olduğunu söz eden Bodrum Belediyesi yetkilileri kendilerine sunulan tadilat projesine nazaran; marinada daha evvel kullanılmayan rezerv olarak bırakılan alanda yapılaşmaya gidildiğini söz ediyor. “Şu an ruhsat başvurusu son inceleme kademesinde. Fazlası yapıldıysa ruhsat verilmeyecek. Fazla yapılan kısımlar yıkılacak” diye konuşuyorlar.

‘ANCAK ARDINDA BÜYÜK BİR GÜÇ OLAN BİRİ YAPABİLİR’

Yalıkavak Marina’nın ‘baskı ve kumpasla elinden alındığını’ tez eden Mübariz Mansimov “Orada 5 bin 500 metrekare toplam yapılaşma müsaadesi vardı. Biz hepsini kullanmıştık, 1 metrekare bile kalmamıştı. Bunu katbekat geçmişler. Eski otel bir katlıydı, en az 5 metre daha yükseltmişler. Biz buraya çivi çakamıyorduk. Denize 10 metre aralıkta bunu yapıyorlar” dedi.

Mübariz Mansimov, Yalıkavak Marina’yı fiilen Mehmet Ağar’ın yönettiğini tez ediyor. “Bu inşaatları lakin ardında büyük bir güç olan biri yapabilir” diyor. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.