VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Haziran vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 2.855,50 puanı görmesinin akabinde evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,7 üzerinde 2.850 düzeyinden süreç görüyor.

Dün global piyasalarda artan risk algısına paralel satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı yüzde 0,4 azalışla 2.831,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında ise yatay seyretti.

“RİSK İŞTAHI DÜŞÜK”

Analistler, global hisse piyasalarında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonu denetim altına almak için atacağı adımların ülkeyi resesyona sokacağı kaygısıyla risk iştahının düşük seyrettiğini söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in yüzde 96 ihtimalle bugün başlayacak ve kararları yarın açıklanacak toplantısında 75 baz puan faiz artıracağının iddia edildiğini bildiren analistler, Fed yetkililerinin daha evvel bu durumu mümkünlük dışı olarak nitelendirdiklerini tabir etti.

“FED KARARLARI ÖNCESİ TEMKİNLİ OLUNMALI”

Analistler, dünkü sert düşüşün akabinde global bazda vadeli süreç piyasalarının bugünkü açılışlarda yükseliş kaydettiğini, lakin yatırımcıların Fed kararları öncesinde temkinli olmasının yararlı olabileceğini lisana getirdi.

Yurt içinde bugün data gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Almanya’da ZEW endeksleri ile ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) bilgilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan endeks kontratında 2.800 ve 2.785 düzeylerinin takviye, 2.860 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.