Uzungöl’de yıkım için geri sayım başladı

1610’lu yıllarda Haldizen Vadisi’nin önünün bir heyelan sonucu kapanması ve vadiden akan Haldizen Deresi’nin sularının birikmesiyle oluşan Uzungöl, dik yamaçları, süper orman örtüsü ve deniz düzeyinden bin 90 metre yüksekliğindeki gölü ile 1980’li yıllarda ilgi görmeye başladı.

Doğal hoşluklarının yanı sıra yıllardır çözülemeyen imar planları ve kaçak yapılaşma ile gündeme gelen Uzungöl, yöre halkı için de çok önemli…

İki etaplık proje hazırlandı

Bu çerçevede Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın dayanağıyla Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından göl ve etrafında iki etaplık ‘Rehabilitasyon ve Düzgünleştirme Projesi’ hazırlandı.

Birinci etapta projeyle görsel estetiğe sahip, doğal, etrafa uyumlu, sağlam materyaller kullanılarak Uzungöl ve etrafındaki günübirlik rekreasyon alanları oluşturulması planlandı.

İkinci etapta ise göl kıyısını çevreleyen kaçak yapılar yıkılacak; görsel estetiğe sahip, doğal rekreasyon alanları oluşturularak gölün etrafı açılacak.

“Hedefimiz gölün etrafında kaçak yapı kalmaması”

Türkiye’nin sayılı turizm destinasyonları ortasında yer alan Uzungöl’ün cazibesini daha da artırmak için çalıştıklarını belirten Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu,Uzungöl ile ilgili büyük bir projemiz var. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’mız ve TOKİ Başkanlığı’mız ile birlikte Uzungöl’ü bir bütün olarak ele alıyoruz. Oranın altyapısını zati geldiğimiz günden itibaren ağır bir çabayla tamamlamıştık. Artık üstyapısına başlıyoruz. Burada amacımız gölle gölün etrafını çeviren yol ortasında rastgele bir yapının kalmaması.diye konuştu.

“Bir gecede baraka yapıyorlar”

DHA’ya nazaran Uzungöl’e gezmeye gelen Esin Çetintaş ise, Dün gece çay içerek görüntüyü izlediğim yerde sonraki sabah kalktığımda baraka yapıldığı görebiliyorum. Umarım bu duruma el atarlar. diye konuştu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.