Uyuşturucu ticaretinde siyasi kontağın araştırılmasını AKP ve MHP reddetti

“Türkiye’de uyuşturucu kullanımının engellenmesi ve uyuşturucu ticaretinin siyasi kontaklarının araştırılması” önergesi, TBMM Genel Heyeti’nde AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

YETERLİ Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray tarafından “Türkiye’de uyuşturucu kullanımının engellenmesi ve uyuşturucu ticaretinin siyasi kontaklarının araştırılması” maksadıyla Meclis Başkanlığına araştırma önergesi sunuldu.

Araştırma önergesinin münasebet kısmında Türkiye’de uyuşturucu kullanımı ve ticaretiyle ilgili şu tespitler yer aldı:

“MAFYATİK YAPILAR GÜÇLENDİ” 

*Türkiye’de uyuşturucu kullanımının çok önemli bir kamu sıhhati ve toplum güvenliği problemi haline gelmiştir.

*Bu çok önemli problem, doğal olarak, uyuşturucu teminini ve dağıtımını yasa dışı memleketler arası irtibatlarıyla birlikte zehirli bir kara para trafiğinin, güvenlik güçlerinin özel bir biçimde organize olmasını gerektiren karanlık tertiplerin ve mafyatik yapıların güçlenmesini içermektedir.

*Söz konusu tertiplerin ve yapıların hükmettikleri astronomik ölçüler kirli ve karanlık para trafiği, birtakım kıymetli sinema yapıtlarında ve televizyon dizilerinde de tam bir gerçekçilikle yansıtıldığı üzere, başta emniyet ve adalet kurumları olmak üzere, yönetimin ve yargının kritik noktalarda etkilenmesini ve aşikâr siyasi aktörlerin ekseriyetle toksik yollar ve tekniklerle iş birliğine yördendirilmesini içermektedir.

*Ancak Türkiye’nin bu problemde getirildiği nokta, bu harika gerçekçi sinemaların ve dizilerin çok ötesine geçen bir vahamet arz etmektedir. Ucuzluğu nedeniyle kokain, eroin, bonzai üzere öteki uyuşturucu tiplerine nazaran çok daha kolay erişilebilen ve insanı başkalarına nazaran çok daha büyük bir süratle tüketip çürüten kısaca met’ denilen metamfetamin’in başta üç metropol olmak üzere aşikâr başlı büyük kentlerimizde kullanımının 2014 yılından itibaren katlanarak arttığı. Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağlı/1114; izleme Merkezi’nin her yıl yayınladığı raporlarda ortaya konulmaktadır.

“TÜRKİYE AMAÇ ÜLKE KONUMUNDA” 

*Güney Amerika’da üretilen, Avrupa ve Asya’ya sevkiyat’ yapılan uyuşturucu kaçakçılığında Türkiye bir transit ülke olmanın yanı sıra tıpkı vakitte bir maksat ülke pozisyonunda.

*Son aylarda, toplumsal medya üzerinden organize hata örgütü başkanı Sedat Peker’in ifşaları sonrasında Türkiye’de arkası sıra ele geçirilen kokain ölçüleri dikkat alımlı olmakla birlikte, güvenlik güçleri tarafından ele geçirilen uyuşturucu ölçülerinin memleketler arası kabullere nazaran ele geçirilemeyen uyuşturucu ölçülerinin sırf %10’una tekabül ettiği belirtilmektedir.

*Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Hatalarla Uğraş Daire Başkanlığı’nın 2021 yılı datalarını içeren raporuna nazaran, uyuşturucuya başlama yaşı ortalaması 21’e kadar düşmüştür. Uyuşturucu unsurların kullanım yerleri, gençlerin aileleri ile yaşadıkları konutlarının içine kadar girmiştir.

*İçişleri Bakanlığının yürüttüğü uyuşturucu araştırmaları istatistikleri, uyuşturucu kullanımının sırf kullananın vücuduna fizyolojik ziyan vermekle kalmadığı, hata oranlarının da artmasına büyük bir etken olduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum, toplum sıhhatini tehlikeye atarak dolaylı olamayacak biçimde bir ulusal güvenlik problemini da beraberinde getirmektedir.

SİYASİ KONTAKLARI VAR MI?

*Bu sebeplerle, uyuşturucu hususların yasa dışı yollarla Türkiye’ye kim ya da kimler tarafından sokulduğu, yasa dışı uyuşturucu ticaretini kimlerin yaptığı, ülkemizde uyuşturucu ticareti ile kara para aklayanların siyasilerle bir kontağının olup olmadığı, bu manada Türkiye’de uyuşturucu satışı ve kullanımındaki artışın sebeplerinin araştırılarak toplum sıhhatinin, güvenliğinin ve geleceğinin teminat altına alınmasının yolları bulunması için Anayasanın 98. TBMM İç tüzüğünün. 104 ve 105’inci Unsurları yeterince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

AKP VE MHP ARAŞTIRMAYI REDDETTİ

DÜZGÜN Parti’nin sunduğu önerge, bugünkü TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.