Türkiye’nin gururu oldular: Üç genç kızın büyük başarısı

Türkiye’de 2018 yılında yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nda derece yapan 3 kız öğrenci Gülşade Rabia Çakmak, Birnur Sinem Karaoğlan ve Şevval Nil Esirgün, ‘Amgen Scholars’ bursunu kazanarak, dünyanın en güzelleri ortasında gösterilen üniversitelerde araştırma yapma imkanı yakaladı.

İstanbul Medipol Üniversitesi Milletlerarası Tıp Fakültesi’nde okuyan Çakmak, Karaoğlan ve Esirgün, Türkiye’nin gurur tablosu oldu. Öğrenciler, ‘Amgen Scholars’ bursu ile gittikleri yurtdışındaki üniversitelerde araştırmalarına başladı. Programın sonunda öğrenciler yaptıkları araştırmaları dünyanın en itibarlı üniversiteleri ortasında yer alan Cambridge Üniversitesi’nde sempozyumda sunacak.

Gülşade Rabia Çakmak

‘Ülkemi muvaffakiyetle temsil ediyorum’

2018 YKS sayısal alanında Türkiye 49.’su olan tıp fakültesi 4. sınıf öğrencisi Gülşade Rabia Çakmak, birebir vakitte Elektrik-Elektronik Mühendisliği kısmında çift ana kol yapıyor. QS Dünya Üniversiteleri sıralamasında 8. sırada yer alan Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü Sıhhat Teknolojisi departmanında staja başladığını belirten Çakmak, ‘’Yüzlerce adayı geride bırakarak, güçlü bir eleme sürecinin akabinde buraya geldim. Burada kemik biyomekaniği alanında manzara sürece, mikro sonlu elemanlar tahlili ve 3 boyutta modelleme üzerine çalışarak, araştırmalar yapıyorum. Türkiye’yi burada muvaffakiyetle temsil edip, edindiğim deneyimlerle ülkeme dönüp, eğitimime, araştırmalarıma devam edeceğim’’ dedi.

Şevval Nil Esirgün

Avrupa genelinde tüm adayları geçerek kabul gördü

2018 yılı YKS’de Türkiye 57. si olan Şevval Nil Esirgün de tıp fakültesi 4.sınıf öğrencisi. Birebir vakitte psikoloji kısmında çift anadal yapan Esirgün, daha evvel birçok projede çalıştı. Medipol Üniversitesi bünyesindeki SABİTA isimli araştırma merkezinde kök hücreler ve kalp hastalıkları üzerine çeşitli TÜBİTAK projelerinde bulunan Esirgün, şu anda Zürih Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği Departmanı’nda staj yapıyor. Harvard Üniversitesi’nin organize ettiği staj programına Avrupa genelinde yaklaşık 800 müracaatın ortasından kabul alan 17 şahıstan biri oldu. Projelerini Cambridge Üniversitesi’nde düzenlenecek sempozyumda sunacak Esirgün, biyoteknoloji ve mikro akışkan tabanlı teknolojiler üzerinde araştırma yapıyor. Esirgün, ‘’Hedefim kazanacağım donanımlarla etrafımda gördüğüm sıkıntılara tahlil bulmak, halihazırda yolunda giden şeyleri daha uygun hale getirmek’ dedi.

Sinem Karaoğlan

Bronz madalyalı öğrenci Münih’te

2018 YKS sayısal alanda TÜBİTAK ek puanla birlikte Türkiye 75. si olan, lisede Memleketler arası Biyoloji Olimpiyatları’nda bronz madalya alarak başarılarıyla dikkat çeken tıp fakültesi 4. sınıf öğrencisi Sinem Karaoğlan ise dünyanın en uygun üniversiteleri ortasında yer alan Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi’ne gitti. Birebir vakitte psikoloji kısmında çift anadal yapan Karaoğlan, baş ve boyun kanserlerinde metastazın moleküler temelleri üzerine, üç boyutlu kanser modellerinde çalıştığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.