TSMC Başkanı: “Kimse TSMC’yi Zorla Kontrol Edemez”

Tayvanlı TSMC, bildiğiniz üzere Asya’nın ve hatta dünyanın en değerleri şirketlerinden biri. Öte yandan Tayvan onlarca yıldır jeopolitik bir belirsizlik içinde ve son dönemde Çin ile ilgili olayları gündemden düşmüyor. Çin’in komşu Tayvan’ı işgal etmesi pek olası görünmüyor.

ABD haber kanalı CNN, TSMC başkanı Mark Liu ile bir röportaj yaptı ve burada tahmin ettiğiniz gibi Pelosi’nin Asya turu da konuşuldu. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Tayvan da dahil olmak üzere Asya ülkelerini “Hint-Pasifik bölgesinde karşılıklı güvenlik, ekonomik ortaklık ve demokratik yönetim” konusunda temaslarda bulunmak üzere ziyaret etti. Çin elbette Tayvan’ın seyahat programında olmasını istemiyordu ve “güçlü önlemler” alacağını bile söylemişti.

Çin’in adayı ele geçirme ihtimaline değinen TSMC başkanı, böyle bir eylemin TSMC’yi yok edeceği sonucuna vardı.

Kimse TSMC’yi zorla kontrol edemez. Bir askeri güçle ve işgal ile karşılaşırsak TSMC fabrikaları çalışamaz hale gelir. Savaşın kazananı yoktur, herkes kaybeder.

Röportaj sırasında Liu’nun dile getirdiği bir başka ilginç nokta da savaşın anlamsızlığıydı. Liu, Rusya-Ukrayna savaşının Çin’in Tayvan işgaliyle karşılaştırılamayacağını, ancak sonucun şu anda gördüğümüzle aynı olacağını söyledi. Ayrıca böyle bir senaryoda tüm tarafların zararlı çıkacağını dile getirdi.

TSMC, Tayvan dışında fabrikalar inşa etmesine rağmen önde gelen teknoloji tesislerini adada tutmayı planlıyor. Yarı iletken devi, kısa süre önce 3nm yol haritasını ve 2nm teknolojisinin detaylarını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.