Toplumsal Girişimcilik Güçlendirme ve Ahenk Projesi 26 Mayıs’ta Mardin’de başlayacak

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, AB Türkiye Delegasyonu, Dünya Bankası yetkilileri ile AB üyesi ülkelerin büyükelçilerinin iştirakiyle başlayacak proje için Mardin’de tanıtım gerçekleştirilecek.

Proje, Avrupa Birliği FRIT Mali Yardım Fonu kapsamında fonlanacak ve Dünya Bankası ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

2025’e kadar Çukurova, Doğu Akdeniz, İpekyolu, Karacadağ ve Dicle kalkınma ajanslarının mahallî iştirakinde, Adana, Mersin, Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Mardin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da uygulanacak projenin bütçesi 39,5 milyon avro olarak belirlendi.

26 Mayıs’ta başlayacak projeyle bayanlara ve gençlere dönük olarak toplumsal girişimciliği desteklemeye yönelik faaliyetler finanse edilecek. Proje kapsamında 3 bileşen altında toplumsal teşebbüsleri ve girişimcileri destekleyecek faaliyetler yapılacak.

Bu kapsamda bayanlar ve gençler için toplumsal girişimcilik eğitimleri düzenlenecek. Eğitimlerde iş kurma hünerleri ve iş planı hazırlama marifetleri geliştirilecek, mentorlük dayanağı verilecek. Yeni toplumsal teşebbüsler 10 bin avro, mevcut toplumsal teşebbüsler de 25 bin avroya kadar desteklenecek. Toplumsal girişimcilerin muhtaçlıkları araştırılacak, pazar tahlilleri yapılacak.

Projeyle atıl tesisler yenilenerek 11 vilayette en az 7 bin kişinin faydalanabileceği 70 tesis ayağa kaldırılacak. Bu tesisler ortasında anaokulları ve çocuk bakım tesisleri, atölyeler ve işlikler, pazar ve satış alanları yer alacak. Bu tesislerde toplumsal teşebbüslerin doğması ve gelişmesi için gerekli çalışmalar yürütülecek.

Ayrıyeten toplumsal girişimcilik alanında kapasite geliştirme maksadına yönelik olarak çok sayıda tertip, toplantı, seminer, panel düzenlenerek farkındalık oluşturulması sağlanacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.