Tohumlar fidana, fidanlar yeşil Buca’ya dönüşüyor

Buca Belediyesi, daha yeşil ve estetik bir kent için kamu faydası gözeten çalışmalarından birine daha imza atıyor. Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç, fidanların İzmir etrafındaki çeşitli kooperatiflerden satın almak yerine belediye bünyesinde yetiştirilmesini sağlamak için çalışma başlattı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün fidanlığında, kış aylarında kenti bezeyecek çiçeklerin üretimine başlandı. Kıymetli bir tasarrufun da sağlanması hedeflenen ve geçtiğimiz yıllarda de hayata geçirilen “Tohumdan fidana” projesi, yine yaşama geçirildi.

Yataklama adabı le toprağa ekilen tohumlar, can suyunun verilmesi ile çok yakın vakitte Buca sokaklarında yerini alacak. Buca Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden alınan bilgiye nazaran; bütçe dostu bu proje ile 5 bin kadar fidan parklara, bahçelere ve orta refüjlere ekilecek. Buca Belediyesi fidanlığında yapılan çalışmalar kapsamında karışık menekşe, mor süs lahanası, beyaz süs lahanası, çuha çiçeği ve portakal çiçeği tohumları çiçeğe dönüşerek tüm kenti süsleyecek.

YURTTAŞLAR DA GÜL PROJESİNE ORTAK

Öte yandan Park ve Bahçeler Müdürlüğü grupları, Buca’daki gül ağacı varlığını artırmak için de yurttaşların dayanağıyla değerli bir proje başlattı. Bucalıların bahçelerinde bulunan gül ağaçlarını, vatandaşın istekleri üzerine budayan gruplar, böylece güllerin köklendirerek yeni gül fidanları üretiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.