Tabip grevi hakkında sert kelamlar söyleyen imam açığa alındı

6 Temmuz’da Türkiye sıhhat çalışanlarına şiddetin en kanlısıyla sarsıldı.

Konya Kent Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nde vazife yapan Uzm. Dr. Ekrem Karakaya (47), öbür bir hastanede güvenlik olarak çalışan Hacı Mehmet Akçay (39) tarafından öldürüldü.

İnfiale neden olan olaydan sonra yurt genelinde Türk Tabipler Birliği’nin (TTB), daveti ile 2 günlük greve gidildi.

Doktorların 7-8 Temmuz’da iş bırakması tartışmayı öbür bir boyuta taşıdı.

Tüm bu tartışmaların gerisinden Konya Kayalar Camisi’nin imamı Ahmet Gür’ün hutbesinde kullandığı sözler şok tesiri yarattı.

“Öldürmez misin, dövmez misin, sövmez misin?”

İmam’ın hutbede sarfettiği, “Dün hastanelerin hiçbir tanesi misyon yapmadı. Günlük iğne yaptıracak, serum alacak adam var, tedavi olacak adam var. Bu kadar fırsatçılığa da gerek yok. Bu neyi getirir? Hekimlerin daha fazla öldürülmesini gerekir. Bu tahriktir.

Geçen hafta anlatmadım mı bayan cinayetlerini. Televizyonlarda göstere göstere bayan cinayetlerini çoğalttık. Bu neyi getirir yani? Vardın, hastaneden boş döndün. İğne yaptıracaksın, oğlun ölecek meskeninde. Tabip da dedi git bugün grevdeyiz. Öldürmez misin, dövmez misin, sövmez misin? Buna fırsat vermeyelim. Kimse istemez bir tabibimiz öldürülsün, polisimiz askerimiz şehit olsun. Lakin devlette devamlılık aslı var.” sözleri büyük reaksiyon çekti.

İmam açığa alındı

Konuya ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı, bir müfettiş göndererek soruşturma başlattı.

TELE1’in haberine nazaran yürütülen soruşturma kapsamında Ahmet Gür açığa alındı.

“Sözlerim kesildi”

Konuya ait konuşan mahallenin muhtarı Sait Zirve, “Açığa alındı. Müfettişler geldi buraya. Şu an mescide gitmiyor zaten” dedi.

İmam Ahmet Gür ile olan görüşmesini de aktaran Zirve, “Pişman olmuştur doğal ki. Sözlerim kesildi diyor. Ben başında ‘bu bir katliam’ dedim diyor. ‘Bunu yapanlar… Böylesine bir katliam yapamazlar’ dedim diyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.