Sıhhatinizi artırıp hayat müddetini artıracak 8 kıymetli adım

Amerikan Sıhhat Derneği’nin kardiyovasküler sıhhat için yayınladığı 7 unsura bir yenisi daha eklendi.

İyi bir gece uykusu almanın daha uzun yaşamaya yardımcı olacağı uzun vakittir söyleniyordu. Artık Amerikan Kalp Derneği tarafından sıhhatin kıymetli bir göstergesi olarak kabul edildi.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, 2010 yılında, Amerikan Sıhhat Derneği, sağlıklı beslenme, sistemli idman ve sigarayı bırakma üzere faktörleri içeren bir liste yayınladı.

Yıllar içerisinde güncellenen listeyle birlikte, Amerikan Kalp Derneği de, yetişkinlerin gecelik yedi ila dokuz saat ortasında uyumasını tavsiye ediyor. Dernek, gereğince uyumayan şahısların kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve obezite geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Peki düzgün bir kalp sıhhati için uykudan öteki nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte sıhhat için kıymetli olan 8 adım…

1. DİYET

İnsanlar daha fazla tam besin, meyve ve zerzevat, yağsız protein, fındık, tohum yemeye çalışmalıdır. Kimi fırınlanmış eserlerde ve kızarmış yiyeceklerde bulunan trans yağlardan ve kısmen hidrojene yağlardan kaçınmalıdırlar.

2. FİZİKÎ AKTİVİTE

Yetişkinler haftada iki buçuk saat orta yahut 75 dakika şiddetli fizikî aktivite yapmalıdır. Çocuklar günde 60 dakika faal oyun oynamalıdır.

3. SİGARA İÇMEMEK

Amerikan Sıhhat Derneği, kalp sıhhatini güzelleştirmek için her türlü sigarayı bırakmayı önerir.

4. UYKU SÜRESİ

Çoğu yetişkin her gece 7-9 saat uykuya muhtaçlık duyar. Çocukların daha fazlasına gereksinimi vardır: 5 yaş ve altı için, kestirmeler dahil 10-16 saat; 6-12 yaş için 9-12 saat; ve 13-18 yaş için 8-10 saat. Kâfi uyku güzelleşmeyi takviyeler, beyin işlevlerini güzelleştirir ve kronik hastalık riskini azaltır.

5. YÜK ÇALIŞMAK

İnsanların beden kitle indeksini olağan düzeylerde tutması gerektiğini söyleyen Amerikan Sıhhat Derneği’ne nazaran sağlıklı bir kilo her vakit korunmalıdır.

6. KOLESTEROL SEVİYESİ

Yüksek seviyede HDL olmayan yahut “kötü” kolesterol kalp hastalığına yol açabilir. Amerikan Sıhhat Derneği, sıhhat denetimleri yoluyla kolesterolü takip etmeyi ve âlâ bir diyet ve antrenmanla proaktif olarak düzeyleri düşük tutmayı önerir.

7. KAN ŞEKERİ SEVİYESİ

Yediğimiz yiyeceklerin birden fazla, bedenimizin güç olarak kullandığı glikoza (veya kan şekerine) dönüştürülür. Lakin vakitle yüksek kan şekeri düzeyleri kalbinize, böbreklerinize, gözlerinize ve sonlarınıza ziyan verebilir. Risk altındakiler için kan şekeri izlenebilir ve diyet, antrenman yoluyla düşük tutulabilir.

8. KAN BASINCI

Tansiyonunuzu kabul edilebilir aralıklarda tutmak sizi daha uzun mühlet sağlıklı tutabilir. Yüksek düzeyler; arterler ve kalp üzere kardiyovasküler sistemin özelliklerini zorlayabilir. 120/80 mm Hg’nin altındaki düzeyler optimaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.