Rus güçleri Afrika’da sivilleri öldürüyor, madenleri yağmalıyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Wagner özel askeri şirketin Afrika genelinde sivillere ve doğal kaynaklara yönelik atakları sürüyor.

Wagner paralı askerlerinin bilhassa madenleri maksat alan hücumlarının art planında, bedelli yer altı kaynaklarını Rusya’ya kaçırmak ve bundan büyük gelirler elde etmeyi sağlamak olduğu belirtiliyor.

Wagner paralı asker kümesinin geçtiğimiz mart ayında Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bulunan altın madenlerindeki Sudanlı, Çadlı, Nijerli personellere karşı düzenlediği hücumlarda 100’den fazla madenci hayatını kaybetmiş ve Wagner hücumlarından kaçabilen birçok personel bölgeden kaçabilmişti.

Wagner’in 23 Mart 2022 tarihinde altın madenlerine yönelik başlattığı ve sürdürdüğü akınlarda birçok kişinin ölmesinin yanı sıra yüzlercesi ise günlerce yürüyerek Çad aracılığıyla Sudan’a ulaşmaya çalıştı. Taarruzlardan kaçan altın madencilerin birçoğunun susuzluktan ve yaralanmalardan dolayı yolda göç halindeyken hayatını kaybettiği bildirildi.

SİVİLLERİ AMAÇ ALAN WAGNER, AFRİKA ÜLKELERİNİN HÜKÜMETLERİYLE ÇALIŞIYOR

Middle East Eye’ın mahallî kaynaklara dayandırdığı habere nazaran, hükümetle çalışan Rus paralı askerlerinin Afrika ülkesinde bulunan maden bölgelerine gerçek bir askeri güç varlığı kaydırdığı, bunun sonucunda kelam konusu bölgelerde çatışmalar çıktığı ve Wagner’in hücumlarda helikopterler ve tanklar dahil ağır silahlar kullandığı ortaya çıktı.

Orta Afrika hükümeti ve mahallî milislerle çalışan Rus paralı askerlerinin hücumları sonucunda sayıları tespit edilemeyen bir dizi altın madencisine de ulaşılamadığı söz edildi.

WAGNER AKINLARINDAN KAÇAN MADENCİLER SUSUZLUKTAN HAYATINI YİTİRDİ

MEE’ye konuşan Wagner ataklarından muzdarip Gazafi Ali Hamad, Rus paralı askerlerinin hücumlarından kaçan kimi bireylerin günlerce yürüdüğünü ve susuzluktan hayatını yitirdiğini belirtti.

Hamad “Rus taarruzları başladığında kelam konusu bölgedeydim. Ana yolları kapatıp rastgele herkese saldırdılar, öldürdüler ve çaldılar. Beşerler her istikamete gerçek kaçışmak zorunda kaldı.” diye konuştu.

Rus savaşçılarının yolları kapatması nedeniyle direkt Sudan’a ulaşamadıklarını belirten Hamad, birtakım madencilerin motorsikleti bulunduğunu lakin Wagner’in bunlara el koyduğunu söyledi.

Hamad, 9 gün boyunca Çad’a yürüdüklerini daha sonra 2 gün içerisinde Sudan’a ulaştıklarını belirtirken, geride birçok eşyalarını bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi.

WAGNER VE BM BÜNYESİNDEKİ GÜÇLERİN KAÇAKÇILIK FAALİYETLERİNE GİRİŞTİĞİ ARGÜMANI

Rusya’nın Afrika ülkelerindeki doğal kaynak ve yer altı zenginliklerinden faydalanmak emeliyle birçok bölgede kendi çıkarları için finansman oluşturma arayışında olduğu belirtiliyor.

Wagner’in bu finansman oluşturma arayışında kıymetli bir rol oynadığı söz ediliyor.

Wagner’in yanı sıra Birleşmiş Milletler bünyesindeki Portekizli güçlerin Orta Afrika’da çeşitli kaçakçılık olaylarına karıştığı bildirilmişti.

Ordudan yapılan açıklamada birtakım askerlerin Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki BM misyonunda vazife yaptıkları sırada, Avrupa’ya askeri uçaklarla elmas, uyuşturucu ve altın kaçırma olaylarında kurye olarak yer aldığı kaydedilmişti.

KAYNAK: MEPA NEWS

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.