Özvar: Üniversitelerde 84 bin 398 kadın akademisyen var

Türkiye’nin kadınların yükseköğretimdeki yeri açısından birçok gelişmiş ülkenin önünde yer aldığını vurgulayan Prof. Dr. Özvar, şu bilgileri verdi: “Türkiye’deki 33 bin 385 profesörden 11 bin 230’u kadın. Geçen yıl yüzde 32 olan kadın profesör oranı bu yıl yüzde 33,64’e yükseldi. Bu oran da yüzde 20,8 olan AB ülkeleri ortalamasının çok üstünde. Kadınlarımızın yükseköğretimdeki bu başarısından büyük memnuniyet duyduğumuzu ve onları her zaman desteklemeye devam edeceğimizi vurgulamak isterim.

OKULLAŞMA ORANI DA ARTIYOR
Yükseköğretimde rektör, dekan, bölüm başkanı, yüksekokul müdürü gibi yönetici konumundaki kadın oranının da AB ülkeleri ortalamasının çok üzerinde. AB ortalaması yüzde 24’ken Türkiye’de bu oran yüzde 28’den bu yıl yüzde 32’ye yükseldi. Üniversitelerde 84 bin 398 kadın akademisyen görev yapıyor. Yükseköğretimde kadın okullaşma oranı da her yıl artıyor. Türkiye’de yükseköğretimin yaygınlaşmasıyla 18-22 yaş kadın okullaşma oranı yüzde 49,20 ile yüzde 40,31 olan erkek okullaşma oranının önüne geçti.”

ÜNİVERSİTEDE 34 YAŞ ÜSTÜ KADIN KONTENJANI
YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, “Farklı nedenlerle üniversiteye gidememiş 34 yaşını tamamlayan kadınlara bu yıl ilk kez devlet üniversitelerimizin önlisans ve lisans programlarında kontenjan ayırdık” dedi. 1 Ocak 2023 itibarıyla 34 yaşını tamamlamış kadınların, devlet üniversitelerinin önlisans ve lisans programlarında “34 Yaş Üstü Kadınlar Kontenjanı” ayrıldığını belirten Prof. Dr. Özvar, şöyle konuştu:
“Bu haktan daha önce herhangi bir lisans programından mezun olmayan kadınların yararlanabilecek. Daha önce bir önlisans programından mezun olanların ise sadece lisans programları için ayrılan kontenjanları tercih edebilecek. 34 yaş üstü kadınlar için ayrılan kontenjanlar sınırlı. Kontenjanların merkezi yerleştirmeyle dolmaması veya kayıtlar sonrası boş kalması durumunda ek yerleştirme yapılacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir