Nebati GES’in yıllık getiri oranını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Yıllık bileşik getiri yüzde 23.04 olacak. Gelir Endeksi Senetlere (GES) mevzu olan KİT’lere aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde yatırımcılara ek getiri sağlayacak” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gaziantep’te yaptığı konuşmada Gelir Endeksi Senetler (GES) hakkında açıklamada bulundu.

Nebati, “20 Aralık’tan bu yana uygulamakta olduğumuz KKM’ye ilaveten GES’in ihraç edileceğini açıkladık. GES’ler ferdî yatırımcılara yönelik. 15 Haziran’dan itibaren talep toplanacak. Yıllık bileşik getiri yüzde 23.04 olacak. GES’lere bahis olan KİT’lere aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde yatırımcılara ek getiri sağlayacak” dedi.

‘MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

Nebati ayrıyeten, tüketici kredilerinde uygulanan makro ihtiyatı siyaset gereği sıkılaşmaya gidildiğini söyledi.

“Tüketici kredilerinde buna karşın dar gelirli vatandaşlarımız için olumlu ayrımcılığa devam edeceğiz” diyen Nebati, “50 bin TL’ye kadar olan kredilerde vadelerde azaltmaya gitmedik” diye konuştu.

Nebati, kamu maliyesindeki sağlam duruşu sürdüreceklerini ve mali disiplinden taviz vermeyeceklerini de belirterek “Serbest piyasa şartlarında büyüme devam ediyor” tabirlerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.