Lenfoma Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Lenfoma nedir? Lenfoma belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? İşte, lenfoma hakkında merak edilenler.

Boyun veya vücudun herhangi bir yerinde görülebilen lenfoma, hayati önem taşımaktadır. Lenfomanın belirtilerini takip ederken çok titiz davranılması gerekir. Lenfoma belirtilerini kendinizde gördüğünüz an hemen bir hekime başvurmalısınız. Prof. Dr. Hakan İsmail Sarı da, lenfoma belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. İşte detaylar…

LENDOMANIN BELİRTİLERİ NELER?

Lenfoma, lenf sisteminin hücrelerinde başlayan bir kanser türüdür. Lenf sistemi, vücudun enfeksiyon ve hastalıklara karşı direnmesine yardımcı olan bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenfomanın en sık görülen belirtisi, lenf bezindeki şişkinlik yani lenf bezinin büyümesidir. Ancak lenf dokusu tüm vücutta bulunduğundan hemen her yerde başlayabilir. Bu sebeple hastalığın belirtileri, tutulan bölgeye ve organa göre değişiklik göstermektedir.

Dalakta büyüme,

Ateş, gece terlemeleri ve nefes darlığı,

Halsizlik, yorgunluk, iştah ve kilo kaybı,

Özellikle kemiklerde ağrı ve karın ağrısı,

Kalıcı öksürük, sürekli kaşıntı ve cilt döküntüleri,

Alkol tüketiminden sonra lenf bezlerinde ağrı,

Sık sık enfeksiyon geçirmek lenfomada görülebilen belirtiler arasındadır.

Şişkinlikten korkmayın ama ihmal de etmeyin!

Boyunda 1 cm. kasık bölgesinde ise 2 cm. olan lenf bezleri normal olarak kabul edilmektedir. Bu boyutların üzerinde görülen büyüme akla lenfomayı getirmelidir. İster boyun ister başka bir bölgede yaşanan lenf bezi şişkinliklerinde, hastaların kötü huylu bir tümörü düşünerek telaşlanması normaldir. Fakat bu tür büyümelerin büyük bir kısmı kanser dışı sebeplere bağlıdır. Lenf bezinde lenfoma haricindeki şişkinlikler; enfeksiyon, bağışıklık sisteminden kaynaklanan otoimmün hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, romatizmal hastalıklar ve lenf dokusunu oluşturan hücrelerin içerisinde yer alan bazı moleküllerin birikiminden kaynaklanan depo hastalıklardan meydana gelebilmektedir. Lenf bezlerinde şişkinlik olması durumunda hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulması ve büyümenin nedeninin belirlenmesi gerekir.

LENFOMA NASIL ANLAŞILIR?

Lenf bezlerinde meydana gelen şişkinliklerin ağrıyla beraber seyretmesi hastaları daha da endişelendirmektedir. Fakat lenf bezi şişkinliklerinde ağrı genellikle enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Lenfomadaki şişkinliklerin büyük bir çoğunluğu ise ağrısızdır. 40 yaş ve üstü kişilerde ortaya çıkan, ağrısız ilerleyen, haftalar ya da aylarca geçmeyen, sert, birbirine yapışık, birden çok ve lastik kıvamında olan şişkinlikler lenfoma şüphesini artırmaktadır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Lenfoma tedavisinde belirli standartlar olmakla beraber, tedavinin planlanmasında hastalığın yaygınlığı, alt tipi, tümörün bazı biyolojik özellikleri ve kişinin genel sağlığı da dahil olmak üzere birçok dikkate alınması gereken faktör bulunmaktadır. Bu sebeple hastaya göre tedaviyi bireyselleştirmek gerekir. Lenfoma tedavisinde; kemoterapi, akıllı moleküller denilen hedefe yönelik tedaviler, kök hücre nakli ve radyoterapi tedavileri uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir