Kuzey Kore’den, ABD, Güney Kore ve Japonya ortasındaki askeri iş birliğine reaksiyon

Yonhap’ın haberine nazaran, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Kore Yarımadası’nın ve dünya güvenliğinin süratle berbata gitmesiyle gayret için ülkenin savunma kapasitesini acil şeklide geliştirmek gerekmektedir.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve ABD Lideri Joe Biden’ın, Madrid’deki 32. NATO Tepesi’nde gerçekleştirdiği 3’lü tepede ele aldığı askeri iş birliği sert formda kınandı.

Kuzey Kore’nin egemenliğini ve çıkarlarını savunacağı belirtilen açıklamada, bölgede barış ve güvenliği sağlamak için vazifesini yerine getireceği kaydedildi.

ABD, Japonya, Güney Kore başkanlarını 2017’den beri birinci defa buluşturan dorukta, Kuzey Kore’nin mümkün nükleer denemesine karşı üçlü iş birliği vurgusu yapılmıştı.

ABD Lideri Joe Biden ile bir ortaya gelen iki önder, Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerinin tehdit ettiği Hint-Pasifik’te üçlü güvenlik iş birliğinin artırılmasına yönelik fikir birliğine varmıştı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.