Konya Şeker’den üreticilere 149.5 milyon lira avans

Şeker piyasasına hakim pozisyondaki Konya Şeker’in, ortağı pozisyonundaki üreticilere mayıs avansı olarak 149 milyon 268 bin lira ödeme yapacağı açıklandı.

Konya Şeker’in üretici ortaklarına yapacağı avans ödemesinin, “rekor” denilebilecek bir oranda tespit edildiği bildiriliyor.

Ödemeler yarın

Açıklamada, “2022 – 2023 Şeker Pancarı Kampanya Periyodu için mukavele yapılmış üretici ortaklarımıza 20 Mayıs 2022 Cuma günü Saat 18.00 prestijiyle 149 milyon 268 bin lira avans ödemesi yapılacaktır.” sözüne yer verildi.

Üreticilere danışmanlık veriliyor

Şeker pancarı üretiminin her kademesinde çiftçilere danışmanlık hizmeti de sağlandığı belirtilen açıklamada, “Şu ana kadar, tohumdan gübreye kadar üretim için üretici ortaklarımızın gereksinim duyduğu her türlü eser ve ekipman takviyesi kendilerine sağlanmıştır. Bununla birlikte şeker pancarı üretiminin her evresinde sağlıklı üretim için de her türlü danışmanlık hizmeti çiftçi ortaklarımıza verilmektedir.” tabirleri yer aldı.

“Verdiğimiz dayanak çiftçimizin bir yarasına merhem olacak düzeyde”

AA’nın haberine nazaran, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) Genel Lideri ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi İdare Heyeti Lideri Ramazan Erkoyuncu, rekor seviyede verilen bu takviyeyle ilgili bilgi verdi:

“Bizim çizgimiz, girdi fiyatlarının bu kadar esnek olduğu bir periyotta verdiğimiz takviyenin tam manasıyla çiftçimiz açısından bir yaraya merhem olacak seviyede olması noktasındadır. Şeker pancarı ülkemiz için birçok bakımdan stratejik bir eserdir. Hem dezenfektanın ve çevreci yakıt olan biyoetanolün ham unsuru olması hem şekerin besin endüstrinde, besin üretiminde ve konutlarımızda vazgeçilemez bir eser olması şeker pancarının ekimini çok daha kıymetli hale getirmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.