Kanada’daki altın madeninden 30 bin yıllık yavru mamut çıktı

Kanada’nın Yukon eyaletinde faaliyet gösteren bir altın madeninde çalışanlar, Kuzey Amerika’da bugüne kadar bulunan en eksiksiz yünlü mamut fosilini ortaya çıkardı.

21 Haziran’da bulunan yavru mamut fosili ile ilgili Yukon Turizm ve Kültür Bakanı Ranj Pillai, “Yukon, her vakit Buzul Çağı ve Beringya araştırmaları için milletlerarası üne sahip bir yer olmuştur. Yünlü mamutun bu kıymetli keşfinden heyecan duyuyoruz” dedi.

Yavru mamut fosili, madenciler tarafından bu biçimde bulundu.

‘ŞİMDİYE KADAR KEŞFEDİLMİŞ EN EKSİKSİZ BUZ EVRESİ HAYVANLARINDAN BİRİ’

AA’nın haberine nazaran keşif sonrası bölgeye giderek mamutu inceleyen Calgary Üniversitesi ile Yukon Jeolojik Araştırmalar Enstitüsünden paleontolog ve jeologlar, mamutun 30 bin yıldan fazla bir müddet evvel Buzul Çağı’nda donduğuna inanıyorlar. Calgary Üniversitesi paleontologlarından Grant Zazula, “Gerçek bir yünlü mamutla yüz yüze gelmek hayatımın en uzun hayallerinden biriydi. Bu düş bugün gerçek oldu. Nun cho ga çok hoş ve dünyada şimdiye kadar keşfedilmiş en eksiksiz buz devranı hayvanlarından biri” diye konuştu.

Uzmanlar, tüylü mamutun dişi üzere göründüğünü ve 2007 yılında Sibirya’da keşfedilen ‘Lyuba’ isimli 42 bin yaşındaki bebek yünlü mamutla birebir uzunlukta olduğunu açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.