İsveç’de Süryani televizyonu editörü, ‘PKK’ya verilen takviyeden rahatsızız’

Süryanice yayın yapan televizyonun editörü Ego, İsveç’in terör örgütü PKK’ya yardımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Süryanilerin, İsveç’in YPG/ PKK’ya yardım etmesini istemediklerini vurgulayan Ego, “Çünkü bu kümeler, Süryanilere ve Yezidilere saldırıyor. Bu kümeler silahlandırılamaz, onlara ekonomik yardım yapılamaz. İsveç PKK’yı bir terör örgütü olarak görüyor lakin tıpkı vakitte onların burada şov yapmasına, çalışma yapmasına da ses çıkarmıyor” dedi.

Ego, şöyle devam etti:

“Elinde silah olan ve Avrupa’da da siyasi varlığını sürdüren bu kümeler, bize tarih boyunca köle olarak yaklaştı. Süryanilerin kendilerini söz etmelerine çeşitli kümeler üzerinden müdahale ediyorlar. Süryaniler ortasında PKK tarafından kurulmuş marjinal kümeler da var. Bunlar Süryaniler ortasında dezenformasyon ve baskı oluşturuyor.”

SURİYE’DE SÜRYANİLERE BASKI

Suriye’de YPG/PKK tarafından Süryanilere baskı ve zulüm yapıldığını aktaran Ego, “Aynı şeyi 1971’den beri Irak’ta da yaşıyoruz. Bu kümelerin Süryanilerin mallarını gasp etmeleriyle ilgili haberleri televizyonumuzdan yayınlıyoruz. Bunlar bâtın gizli şeyler değil, açıktan yapılıyor.” tespitinde bulundu.

376 MİLYON DOLARLIK YARDIM

Ego, bu terör kümelerinin İsveç’te kendilerine sağlanan imkanları çok düzgün kullandıklarına işaret ederek, “İsveç basınını ve siyasi arenayı düzgün kullanıyor ve önleri açılıyor. En son olarak İsveç Başbakanının 1 oyla nasıl seçildiği ve İran asıllı bir Kürt milletvekili ile bunun için nasıl pazarlık yapıldığı açık seçik görüldü. Hükümete bağlı Olof Palme Merkezi’nden YPG’ye 376 milyon dolarlık bir yardım yapıldı. Bu bizim sav ettiğimiz durum değil, açık kaynaklarda var.” diye konuştu.

YPG/PKK’NIN SURİYE’DE SÜRYANİLERE KARŞI HAK İHLALLERİ

Suriye’nin kuzeyinde örgütün işgalindeki bölgede yaşayan Hristiyanlar, okul kapatmaları, okullarda müfredat dayatmaları, işgal sistemine karşı çıkanları alıkoymalar ve savaş nedeniyle konutlarını terk edenlerin mülklerine el koymalar üzere hak ihlalleriyle karşı karşıya kalıyor.

Hollanda merkezli Dünya Süryaniler Kurulu vakit zaman bu durumlarla ilgili tespitlerini paylaşan açıklamalar yapıyor.

İsveç, başkentindeki görüşmelerin ve mesken sahipliği yaptığı toplantıların yanı sıra Suriye’de örgüt işgalindeki bölgelere muhakkak aralıklarla resmi heyetler göndererek, terörist elebaşlarıyla bir ortaya geliyor.

YPG/PKK’nın kelamda özerk idarelerine maddi dayanak sağlayan İsveç, yardım kuruluşları yoluyla da bölgedeki altyapı çalışmalarına dayanak veriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.