İstinaf, çocuğa istismar davasında ‘rızası var’ kararını onadı

İzmir’de, lise öğrencisi V.T.’ye (15) cinsel istismarda bulunduğu öne sürülen Nutku Can A.(24), ‘mağdurun rızası’ olduğu gerekçesiyle 2,5 yıl mahpusa çarptırıldı. Heyet, hata vasfını ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’ olarak değiştirip verdiği cezayı da sanığın ‘geleceği üzerindeki etkilerini’ dikkate alıp 2 yıl 1 ay mahpusa indirdi. İtiraz üzerine belge İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. Ceza dairesi, oy birliğiyle istinaf müracaatının kesin olarak reddine karar verdi ve cezayı onadı.

DHA’nın aktardığına göre, şikayet üzerine Nutku Can A. hakkında ‘çocuğa cinsel istismar’ cürmünden Karşıyaka 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme heyeti, V.T.’nin verdiği sözle, olay anına ait ayrıntılı anlatımının birbiriyle çeliştiğini belirtti.

AVUKATLARIN İTİRAZLARI REDDEDİLDİ

Karara itiraz eden V.T.’nin avukatları, müvekkillerinin hileyle iradesinin ortadan kaldırıldığını ve bu durumun maddede cezanın ağırlaştırılması gerektiğini ve bu unsurun ihlal edildiğini savundu. İtiraz üzerine evrak İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. Belgeyi inceleyen İzmir Bölge Yönetim Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi, mahkemenin kararında metoda ve temele ait rastgele bir hukuka karşıtlığın ‘bulunmadığına’ kanaat getirdi. Ceza dairesi, oy birliğiyle istinaf müracaatının kesin olarak reddine karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.