İnşaatta yeni dönem; mühendislere tecrübe şartı geldi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yapı güvenliğini artıracak yeni düzenlemeleri devreye aldı.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre, artık ‘konut binalarında’ ticari birimin zemin kat yüksekliği 4.5 metreyi geçemeyecek. Perdeli sistem zorunlu olacak, kısa kolon oluşturulmayacak, binada asma kat ve kapalı çıkma yapılmayacak. Bitişik nizam yapıların depremde birbiriyle çarpışmasının (çekiç etkisi) önlenmesi için 6 metre yüksekliğe kadar olan binalar için 3 cm, üzerindeki her kat için 1 cm olmak üzere derz boşluğu bırakılması zorunlu olacak

Mevcut sistemde yeni mezun bir mühendis istediği büyüklükte bir projede yer alıyor. Ama artık öyle olmayacak… Geçmişte müteahhit firmaların teknik ve mali gücüne göre sınıflandırılması gibi, mühendisler de sınıflara ayrılacak. Yeni kriterler şöyle olacak: Yeni mezun inşaat mühendislerinin hazırlayabileceği statik projeler zemin hariç dört kat ile sınırlandırılacak. Zemin beş ila yedi kat arası binaların statik projelerini hazırlayacak inşaat mühendisleri için en az üç yıl mesleki tecrübe ve toplamda en az 10 bin metrekare alana sahip dört proje yapmış olma şartı aranacak.

Zemin hariç sekiz 15 kat arası binaların projelerini hazırlayacak mühendisler için en az beş yıl tecrübe, en az 15 bin metrekare alana sahip altı proje yapmış olma şartı aranacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir