İngiltere’de demiryolu personelleri 27 Temmuz’da greve gidecek

İngiltere’de Ulusal Demiryolu, Denizcilik ve Ulaştırma Personelleri Sendikası (RMT) tekrar grev kararı aldı.

İşverenle maaşlara yönelik yürütülen görüşmelerde devam eden çıkmaz nedeniyle RMT, 27 Temmuz’da 1 günlük greve gideceklerini açıkladı.

Network Rail’in bu yıl ve gelecek yıl maaşlar için verdiği yüzde 4’lük artış teklif etmesinin akabinde gelen grev kararı hakkında konuşan RMT Genel Sekreteri Mick Lynch, “Network Rail’den gelen teklif, üyelerimiz için kıymetsiz bir ölçü. Grev, hem demiryolu sanayisinin hem de hükümetin, bu uyuşmazlığın sürdüğü sürece bizi anlamasını sağlamak için açık olan tek yol. İşletmeci şirketler inatçı olmaya devam ediyor. iş güvenliği ve maaşla ilgili rastgele bir yeni teklifi yapmayı reddediyorlar” dedi.

GEÇTİĞİMİZ AY SON 30 YILIN EN BÜYÜK GREVİ YAPILMIŞTI

RMT, 23-25 Haziran tarihleri ortasında iş bırakarak son 30 yıldaki en büyük greve imza atmıştı. Onbinlerce emekçi, sendikanın davetiyle iş bırakmış, İngiltere’de demiryolu ulaşımı durma noktasına gelmişti. Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, RMT’yi “insanların ömürlerine ziyan vermekle” suçlamıştı.

İŞÇİ-İŞVEREN ORTASINDA YAŞANAN ANLAŞMAZLIK

İşten çıkarmaların önlenmesini, çalışma ve emeklilik şartlarının güzelleştirilmesini isteyen RMT, bu yıl yüzde 11’e ulaşması beklenen enflasyonla artan hayat maliyetini de dengelemek için maaşlarda en az yüzde 7’lik bir artış talep ediyor. RMT ayrıyeten, patrondan planlanan ıslahatların bir kesimi olarak hiçbir mecburî işten çıkarma yapılmayacağına dair yazılı bir garanti istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.