Güney Kore’den Hamle Geldi: Terra Mucidine 40 Yıl Hapis Cezası!

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere geçtiğimiz yıl yaşanan büyük Terra fiyaskosunun ardından kayıplara karışan Terra mucidi Do Kwon, 23 Mart’ta Karadağ’da yakalanıp tutuklanmıştı. Şimdi ise Güney Kore Başsavcılığı, Do Kwon’un iadesini istiyor! Do Kwon için ortaya atılan hapis cezası ise büyük şaşkınlık yarattı! İşte detaylar…

Terra mucidi Do Kwon, rekor seviyede hapis cezasıyla yargılanabilir!

The Wall Street Journal tarafından aktarılan yakın tarihli bir rapora göre, geçtiğimiz yıl meydana gelen Terra (LUNA) faciasının merkezinde yer alan Terra mucidi Do Kwon, potansiyel olarak 40 yıla yakın hapis cezasıyla karşı karşıya. Bildiğiniz üzere Terraform Labs’ın kurucu ortağı olan Kwon, 40 milyar dolarlık bir çöküş yaşayan TerraUSD ve LUNA gibi altcoin’lerin arkasında yer alan beyin olarak karşımıza çıkmıştı.

23 Mart tarihinde Karadağ’da yakalanan Terra kurucusu Kwon için tutuklamanın ardından Güney Kore Başsavcılığı iadesini istemişti. Fakat Karadağlı savcılar tarafından resmi belgede sahtecilikle suçlanan Do Kwon’un iade süreci uzattı. Güney Koreli savcı Dan Sung-han, Kwon’un Güney Kore’ye iade edilmesinin TerraUSD kripto para biriminin çöküşünden zarar gören yatırımcılara adaleti sağlamanın en iyi yolu olacağını öne sürüyor. Bununla beraber bir yandan ABD’li savcılar Do Kwon’un iadesini isterken, Güney Kore savcıları da iade için uğraşıyor.

Güney Koreli savcılardan Do Kwon için 40 yıllık hapis istemi!

Güney Koreli savcı Sung-han, Terraform Labs ile bağlantılı kanıtların çoğu ve önemli suç ortakları orada bulunduğu için Güney Kore’nin davayı ele alma konusunda daha mantıklı olduğunu belirtti. Kwon’un suçlu bulunması halinde, Güney Kore’de bir mali suçtan benzersiz bir cezayla karşı karşıya kalabilir. Birçok uzmana göre ve savcılar tarafından yapılan açıklamaya göre Kwon, potansiyel olarak Seul merkezli hedge fon yöneticisi Kim Jae-hyun’a ülkenin en büyük fon dolandırıcılığı planlarından birinde verilen 40 yıl hapis cezasını aşabilir.

Bununla beraber TerraUSD ve Luna dijital para birimlerinin çöküşü, yatırımcılar üzerinde önemli bir etki yarattı ve sonrasında hem düzenleyiciler hem de yatırımcılar için bir endişe kaynağı oldu. Öte yandan Terra Mucidi Do Kwon’un olası iadesi durumunda uzmanlar, davada verilen cezanın ağırlığının kripto para topluluğu ve finans sektörü tarafından yakından takip edileceğini aktarıyorlar.

ABD’li yetkililerin uzun süredir kripto para projelerine yönelik baskısının da artmasıyla beraber bu çöküş olaylarının yaşanması, kripto para piyasasına zarar verse de, olası bir iade durumunda Do Kwon’un ceza alması, birçok yatırımcının içini ferahlatabilir. Sonuç olarak, Terra (LUNA) fiyaskosunun arkasında bulunan sır perdesinin aralanması durumunda, Do Kwon’un 40 yıllık hapis cezası, kripto para endüstrisinin daha güçlü bir düzenleme ile karşı karşıya kalmasına yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir