Gerçek kesimde inanç temmuzda geriledi

TCMB datalarına nazaran, gerçek kesim itimat endeksi temmuz ayında 2,7 puan azalarak 103,7’ye geriledi.

Reel kesim itimat endeksi, 2022 yılı temmuz ayında bir evvelki aya nazaran 2,7 puan azalarak 103,7 düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Temmuz ayı gerçek kesim inanç endeksini yayımladı. 2022 yılı Temmuz ayında İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, imalat endüstrinde faaliyet gösteren 1733 iş yerinin karşılıklarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

Buna nazaran, Temmuz ayında RKGE, bir evvelki aya nazaran 2,7 puan azalarak 103,7 düzeyinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış gerçek kesim inanç endeksi (RKGE-MA) bir evvelki aya nazaran 2,1 puan azalarak 102,5 düzeyinde gerçekleşti.

SİPARİŞLER ZAYIFLADI

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş ölçüsünde artış bildirenler lehine olan seyrin bir evvelki aya nazaran zayıfladığı, ihracat sipariş ölçüsünde artış bildirenler lehine olan seyrin ise bir evvelki aya nazaran güçlendiği gözlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu tarafındaki değerlendirmelerin bir evvelki aya nazaran güçlendiği, mevcut mamul mal stokları düzeyinin mevsim normallerinin üstünde olduğu tarafındaki değerlendirmelerin ise bir evvelki aya nazaran zayıfladığı görüldü.

GELECEK ÜÇ AYA AİT BEKLENTİLER ZAYIFLADI

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş ölçüsü ve iç piyasa sipariş ölçüsünde bir evvelki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki istihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ait artış istikametli beklentilerin de zayıfladığı gözlendi.

Ortalama ünite maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ve gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ait artış taraflı beklentilerin de zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık devir sonu prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bir evvelki aya nazaran 4,6 puan artarak yüzde 85,5 düzeyinde gerçekleşti.

2022 yılı Temmuz ayında, ankete katılan işyerlerinin yüzde 51,1‘i üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 13,1‘i talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en kıymetli faktör olduğunu belirtmiş, onu sırasıyla hammadde ekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar, işgücü yetersizliği ve başka faktörler izledi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.