Et yememek trend oldu! Veganlığın özünü sıraladık…İşte hususlar

Veganlık, yani hayvansal besin ve eserleri reddetme Türkiye ve dünyada süratle yayılıyor.

Bu bireyler, hayvanlar üzerinde test edilen hiçbir gıdayı, eseri asla tüketmez ve kullanmazlar.

Veganlığın katı olmayan kısmı ise vejeteryanlıktır. Vejeteryanlar, et, balık ve tavuk tüketmezken, süt, yoğurt, peynir, bal gibi hayvansal eserleri tüketirler.

Peki vegan beslenme nedir, çeşitleri nelerdir? sorusunun tüm ayrıntılarını sizler için derledik:

Etik vegan

Kısaca etik vegan bireyler, hayvan haklarını ziyadesiyle önemserler. Bir hayvanın derisinin canlı halde yüzülerek üstümüze ceket yapılması onlar için fahşice bir davranıştır.

Kozmetik eserinde hayvanların canı kıymetine yapılan testleri de son derece cani bulurlar.

Çevreci vegan

Çevreci vegan bireyler, hayvan haklarından fazla, hayvansal eserlerin üretiminin etrafa vermekte olduğu ziyanlar üzerine odaklanırlar. Yeniden öteki veganlar üzere hayvansal hiçbir besin ve eseri tüketmezler.

Veganlar ne yer ne yemez?

Vegan beslenmeyi hayat biçimi haline getirenler; hayvan eti, inek, keçi yahut başka hayvanlardan elde edilen sütler, yumurtalar, bal ve başka hayvansal yan eserleri tüketmezler.

Veganlar, içerisinde şellak, karmin, balmumu, kemik kömürü, kazein, elastin, jelatin, isinglass, keratin, lanolin, rennet, retinol, donyağı, peynir altı suyu, peynir altı suyu tozu üzere hayvan vücutlarından ya da vücut çıktılarından elde edilen gereçler bulunan ya da üretim etabında bu gereçlerin kullanıldığı eserleri tüketmezler.

Peki veganlar protein muhtaçlığını nereden karşılıyor?

Veganlar etten alamadıkları proteini ıspanak, bezelye, karalahana, mantar, brokoli, börülce üzere yeşillikler, fasulye çeşitleri, nohut, mercimek, bulgur, esmer pirinç, tam buğdaylı ekmek ve makarnalar, antep fıstığı, badem, ceviz, kaju üzere yemişlerden karşılarlar.

Ayrıca; B12 vitaminini ilaçlar ile destek besin olarak alırlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.