Estetik uzmanı Akbaş: “Photoshoplu fotoğrafını gösterip, ‘hocam lütfen beni buna benzetin’ diyenler var”

Sosyal medya kullanımının abartılması ve toplum baskısı, yüzlerinde hafif kusur bulunan insanları değişik prosedürlere sevk edebiliyor. Birtakım bireyler yüzünde beğenmediği yerleri photoshop programları ile düzelterek, gerçek hayatta da toplumsal medyadaki haliyleymiş üzere dolaşabiliyor ya da ona benzemek için doktora başvuruyor. Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, son devirlerde photoshoplu fotoğraflarını gösterip, fotoğraftaki haline benzemek isteyen şahısların sayısının çoğaldığına değinerek açıklamalarda bulundu.

“İNSANLAR KENDİLERİNİ FARKLI GÖSTERMEK İÇİN PHOTOSHOP PROGRAMLARI İLE YÜZLERİNDE DEĞİŞİKLİKLER YAPIYOR”

Son vakitlerde en çok karşılaştıkları mevzulardan birinin bireylerin photoshop ile düzelttikleri hallerini estetik operasyon ile yaptırmak istemeleri olduğuna değinen Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, “Sosyal medyanın yaygın kullanımı ile beşerler kendilerini çok farklı halde gösterme isteğiyle çeşitli photoshop programları ile yüzlerinde değişiklikler yapmaktadırlar. Örneğin, toplumsal medya profilindeki fotoğraf ile gerçek hali tıpkı olmayan beşerler var. Bu da o şahıslarda kişilik çatışmasına yol açıyor. Önemli psikiyatrik ve ruhsal sorunlara kadar giden derin çatışmalara yol açıyor. Zira hayat ettiği kişi; photoshop ile hazırladığı ve profiline koyduğu kusursuz yüzü. Gerçekte karşılaştığı, aynada gördüğü ve herkesin gördüğü kendi gerçek yüzü. Bu 2 yüz ortasındaki muazzam fark, o insanın ruhsal dünyasında çatlaklara neden oluyor. Bence beşerler muhakkak olağan dışı photoshop ve filtrelerle fotoğraflarını toplumsal medyaya koyarak kendilerini bu formda topluma sunmasınlar. Bu tıpkı vakitte o insanların günlük ömürlerini, arkadaş ilgilerini, iş hayatlarını ve toplumsal hayatlarını olumsuz etkileyen, gerçeklikten koparan, büsbütün hayali bir dünyanın içerisine onları atan inanılmaz bir yıkımın sonucunu doğurabilir” dedi.

“PHOTOSHOPLU FOTOĞRAFINI GÖSTERİP, ‘HOCAM LÜTFEN BENİ BUNA BENZETİN’ DİYENLER VAR”

Photoshop ile yapılan düzenlemelerin tamamının estetik müdahaleye yansımasının güç olduğunu belirten Doç. Dr. Hayati Akbaş, “Birçok insan bize toplumsal medyada kullandığı fotoğraflar ile müracaat ediyorlar. Photoshoplu fotoğrafını gösterip, ‘hocam lütfen beni buna benzetin’ diyorlar. Kendini photoshop ile istediği üzere yapmış, burnunu, çenesini, kulağını, saçını ve her şeyini değiştirmiş, kendi başına nazaran sanal bir kendi oluşturmuş. O sanal oluşturduğu kendisini de bizden yapmamızı istiyor. Bu türlü bir şey olmayacağını bilsinler. Her insanın yüz yapısı, iskeleti ve deri yapısı farklıdır. Plastik cerrah gereksinimlere nazaran olabilecekler örtüsünde kesinlikle bir şey yaparak özgüveni tamir edecek estetik ameliyatlar ile o insanları daha olumlu bir noktaya getirebilir tahminen ancak bunu photoshop programlardan yaparak ‘ben bu türlü istiyorum’ demek gerçeklikten kopmaktır. Hasebiyle o insanların keyifli bir halde hayatlarını sürdürmesi mümkün değildir” diye konuştu.

“KUSURLAR, ESTETİK MÜDAHALELER İLE DAHA KABUL EDİLEBİLİR VE TOLERE EDİLEBİLİR DURUMA GETİRİLEBİLİR”

Gerçekten müdahale edilmesi gereken kusurların estetik ve plastik operasyonlar ile düzeltilebileceğini de vurgulayan Dr. Akbaş, şunları söyledi:

“Estetik cerrahi günümüzde çok yeterli bir noktada. İnsanların bedenindeki kusurlar, estetik müdahaleler ile daha kabul edilebilir ve tolere edilebilir duruma getirilebilir. Bu müdahaleler aslında insanların özgüvene olumlu tesir yapar. Bir de bunun üzerine olmayacak, çok beklentilere sokan photoshoplu fotoğrafları kullanmasınlar. Ayrıyeten beşerler toplumsal medyada çok fazla photoshoplu fotoğraf kullanmasınlar. Bu onların kısa ve uzun vadeli ilgileri olumsuz etkileyecektir. Kendi iç dünyalarında derin yaralar oluşturacaktır. Photoshoplu kişi ile gerçek hayattaki kendisi ile ortasında uçurum oluşacak, kişilik çatışmaları ve ruhsal meselelere kadar giden rahatsızlıklara yol açacaktır. Yüzümüzde yahut bedenimizde bir sorun varsa bunu photoshop ile farklı bir formda sunarak değil, nitekim muhtaçlık varsa plastik cerrahi bunun için vardır. Gerekirse bir kadro ufak tefek değişiklikler ya da majör değişiklikler ile çok daha olumlu noktaya getirebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.