DİSK’ten TÜİK protestosu

Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Lideri Dilek Çerkezoğlu, idare şurası üyeleri ile bağlı sendikaların lider ve üyeleri, Türkiye İstatistik Kurumu’nu (TÜİK) protesto etmek emeliyle, Ankara’da Necatibey Caddesi’nde toplandı.

Polis tarafından cadde üzerinde bir noktaya alınan küme üyeleri, burada bir mühlet TÜİK ve hükümet aleyhine slogan attı.

Daha sonra küme ismine basın açıklaması yapan Çerkezoğlu, 4 Temmuz’un personeller ve çalışanlar için değerli bir tarih olduğunu belirterek, bugün TÜİK tarafından Haziran 2022 Tüketici Fiyatları Endeksi’nin aylık 4,95, yıllık ise 78,62 olarak açıklandığını hatırlattı.

TÜİK’in yıllardır iktidarın fiyatları baskılama siyasetini hayata geçirmek için enflasyonu ve bütün bilgileri karartarak açıkladığını öne süren Çerkezoğlu şöyle konuştu:

“Milyonların cebine girecek para milyonların konutuna girecek ekmek adeta TÜİK tarafından belirleniyor. TÜİK ülkemizde adeta en büyük işveren üzere. Bütün işçilerin gelirleri onun açıkladığı oranlara nazaran belirleniyor. O nedenle enflasyonun eksik ve kusurlu ölçülmesi işçilerin hakkının gasbedilmesi demektir.”

Enflasyonun hakikat ölçülmesi ve TÜİK’in vazifesini gerçek yapması için protesto hareketi gerçekleştirdiklerini tabir eden Çerkezoğlu, enflasyon temel unsur fiyat listesini yayınlamayan TÜİK’in bilgi kararttığını tez etti.

Arzu Çerkezoğlu, “Bilimsel davranın, şeffaf davranın, açık davranın. Halkın, işçinin cebine girecek parayı azaltmayın. Halkın fakirleşmesine alet olmayın” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.