Devlet Bahçeli’nin Önerisi: ‘Seçim Yardımları Deprem Bölgesine Gitsin’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulundu. HDP kararı sebebiyle Anayasa Mahkemesi’ni eleştiren Bahçeli, partilerin aldığı seçim yardımları için de öneride bulundu.

Anayasa Mahkemesi, hakkında kapatılama davası açılan HDP’nin seçim yardımlarına uygulanan blokenin kaldırılmasına karar vermişti.

Anayasa Mahkemesi’nin kararını ‘gafillik’ olarak yorumlayan Bahçeli; “AYM’nin kuruluş ve yargılama esasları kökten değiştirilmeli, hainlere zeytin dalı uzatan kahredici mevcut yapısı bütünüyle tasfiye edilmelidir. AYM, Türk milletinin mahkemesi değildir. Teröristlere hazine yardımını açan melanet olarak algılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bahçeli ayrıca, HDP’ye Cumhurbaşkanı adaylığı için Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan’ı önerdi.

Devlet Bahçeli’nin bir önerisi de partilerin aldığı seçim yardımları ile ilgili oldu.

Siyasi partilere yapılan yardımdan, en son seçime katılmış ve barajı aşmış partiler yararlanabiliyor.

2022 yılında AK Parti 280 milyon TL, CHP 149 milyon TL, HDP 77 milyon TL, MHP 73 milyon TL ve İYİ Parti 65 milyon TL seçim yardımı almıştı.

Devlet Bahçeli, partilere yapılan seçim yardımının deprem bölgelerine gönderilmesi gerektiğini söyledi.

“14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimler için siyasi partilere ödenen 3 kat fazla ödeneğin doğrudan depremden etkilenen illere ve vatandaşlara aktarılması düşünülmelidir. MHP bu feragata gönüllüdür. Diğer siyasi partilerden de hassasiyeti ümit etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir