Çin’den ABD’ye Tayvan iletisi: Aklınızdan dahi geçirmeyin

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretini kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Bakan Vang, Pelosi’nin, Çin’in tüm ihtar ve protestoları karşın gerçekleştirdiği ziyaretin, Çin’in egemenliğini makûs niyetle ihlal eden şuurlu bir siyasi provokasyon olduğunu savundu.

Ziyaretin Çin halkında öfkeye yol açtığını vurgulayan Vang, “(Pelosi’nin ziyareti) Bir sefer daha kanıtlıyor ki, birtakım ABD’li siyasetçiler Çin-ABD münasebetlerinde ‘sorunları yaratan’, ABD ise Tayvan Boğazı’ndaki barışın ve bölgesel istikrarın ‘en büyük yok edicisi’ haline gelmiştir” ifadesini kullandı.

“AKLINIZDAN DAHİ GEÇİRMEYİN”

Vang, “tek Çin” unsurunun memleketler arası münasebetleri yöneten temel normu ve İkinci Dünya Savaşı sonrası memleketler arası nizamın ana ögelerinden biri olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“ABD, Çin’in tekrar birleşmesini engellemeyi aklından dahi geçirmemeli. Tayvan Çin’in kesimidir, Çin’in tekrar bütünleşmesi vaktin eğilimi ve tarihin varacağı kaçınılmaz sonuçtur. Çin, Tayvan’ın bağımsızlığını savunan güçlere ve dış müdahalelere asla ödün vermeyecektir.”

“ÇABALARINIZ BOŞUNA”

Tayvan sorunun Çin’in zayıf ve düzensizlik içinde olduğu bir periyodun eseri olduğu ve ulusal canlanmayla birlikte sona ereceğini söz eden Vang, “ABD, Tayvan’ın bağımsızlığını savunan güçleri ne kadar desteklerse desteklesin, eforu boşuna olacaktır. Öteki ülkelerin içişlerine karışmasının meşum kayıtlarına daha fazla sayfa eklemekten diğer işe yaramayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.