CHP başkanı Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a Balıkesir’deki mitingde kendi kelamıyla karşılık verdi

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin ve İstanbul’un akabinde “Milletin Sesi” mitinglerine dün Balıkesir’de, Kuvayı Ulusala Meydanı’nda devam etti. Kılıçdaroğlu, “Milletin sesini Ankara’daki sağırlara da duyurmamız lazımdı. Sarayda oturan yöneticilere değil milletin ortasında duran yöneticilere muhtaçlığımız var” sözlerini kullandı.

“İKİ KIRMIZI ÇİZGİ”

Helalleşme davetini anımsatan Kılıçdaroğlu, “Beraber olma vakti. Ayırım yapmadan kucaklaşma vakti. Devleti kuran parti olarak iki kırmızı çizgimiz var: Vatanımız ve bayrağımız. Onlara canımız feda. Vatanına bağlı olan herkesin başımın üstünde yeri vardır” dedi. Kılıçdaroğlu, “Kutuplaşan bir toplum var. Dış siyaset şahsileşiyor. Devlette önemli bir çürüme var. Rüşvet alanların, devleti soyanların devlet makamlarında misyon almasını istemiyoruz” diye konuştu.

“BİZİMLE YÜRÜYÜN”

Gençlerin tahlili yurtdışında aradığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Birlikte uğraş etmek zorundayız. Bize inancın, bize inanın, bizimle yürüyün. Hak için, adalet için yürüyün. Baskı kuruyorlar, dava açıyorlar. Sizin feriştahınız gelse Kılıçdaroğlu geri adım atmaz.” Erdoğan’ın yabancı ülkeler tarafından mal varlığı üzerinden tehdit edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Tehditlere boyun eğiyorlar. Bizim iktidarımızda, bize ‘Ey Kılıçdaroğlu senin mal varlığını açıklarım’ derlerse, ‘İncelemezsen namertsin’ diyeceğiz” tabirlerini kullandı.

“ADALETLİ OLACAKSIN”

Erdoğan’ın “Bay Kemal” telaffuzunu manifestoya dönüştüren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bay Kemal olmak için ahlaklı olacaksın, kul hakkı yemeyeceksin, adaletli olacaksın, emperyal güçlerin karşısında diz çökmeyeceksin, Körfez ülkelerinde el avuç açmayacaksın, bayan erkek eşitliğini savunacaksın, İstanbul Sözleşmesi’ni bir hafta içinde yürürlülüğe koyacaksın. Sen kim, Bay Kemal olmak kim?”

Kılıçdaroğlu, “5’li çetelerle aramı düzeltmeye çalışıyorlar. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormak Bay Kemal’in misyonudur. Devletin soyulmasına müsaade vermeyeceğim. O parayı söke söke alacağım” diye konuştu.

KÜRSÜYÜ MİLLETE BIRAKTI: EFENDİYDİK, KÖLE OLDUK

Kılıçdaroğlu’ndan evvel, başka mitinglerde olduğu üzere kürsüye yurttaşlar çıktı. Birinci olarak kürsüye gelen pazarcı Esma Ay, “Hepimiz çiftçilik yapardık, biz iki gün ekinimizi çıkarırdık, unumuzu arpamızı satardık. Lakin artık mazot alamaz hale geldik” dedi. 68 yaşındaki çiftçi Ali Duman, “Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, ‘Köylü memleketin efendisidir’ diyor. Bugün köylü memleketimizin kölesi yapılmış” diye konuştu. Son olarak kürsüye gelen Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu 24 yaşındaki Arif Onur Poyraz da “Birçok arkadaşım fiziki ve sözel atağa uğruyor. Her gün uzman meslektaşlarımızın dünyanın dört bir yanına dağıldığını görüyoruz. Büyük binaların hasta bakamadığını anladığımızda çok geç olmayacak mı” sorusunu yöneltti.

SÜLEYMAN ŞAH SÖZÜ

Kılıçdaroğlu, Suriye’nin Halep ilinin Karakozak köyünde yer alırken IŞİD’in taarruzları sonucu Suriye Eşmesi köyüne taşınmasına da değindi. Kılıçdaroğlu, iktidarının birinci bir haftası içinde türbeyi eski yerine taşıyacağının kelamını verdi.

LOZAN BAYRAM OLSUN

Mitingde Lozan Antlaşması’nın 99. yıldönümü olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, “Kuvayı Milliyeciler var bu meydanda. Sevr’i yırtıp çöpe atan bir süreci yaşadık, bugün bu süreci büyütüyoruz. Kelam veriyorum: Meclis açılınca Lozan’ın kabulünün yıldönümünü bayram ilan edeceğiz. Bu teklifi yaparken ak ile karayı bir daha göreceğiz. Kimlerin vatansever olup olmadığını, kimlerin milliyetçi olup olmadığını daima bir arada göreceğiz” diye konuştu.

CHP kurmayları, alanda yaklaşık 50 bin kişi olduğunu kaydetti. Bayanlar, “İstanbul Kontratı yaşatır” yazılı mor bayraklar taşıdı.

“OĞLUNU PROTOKOLDE TUTAMAZSIN”

“MADEN VATANDIR, SATILMAZ”

Mitinge çok sayıda madenci sarı baretleriyle katıldı. Yurttaşların “Madenler vatandır, vatan satılmaz” sloganına karşılık veren Kılıçdaroğlu, “Bunu da en uygun ‘Bay Kemal’ bilir. O sistemi değiştirecek” dedi.

“DEFTERİNİ DÜRECEĞİM”

Mitingde “Bir değişim çığlığı var” diyen Kılıçdaroğlu, meydanda sorduğu sorulara “evet” karşılığını alarak şunları söyledi: “128 milyar doların nereye gittiğini öğrenmek istiyor musunuz? Bize katılacaksınız. Adalet istiyor musunuz? Bize katılacaksınız. EYT sıkıntısının çözülmesini istiyor musunuz? Bize katılacaksınız. 5’li çetelerin de uyuşturucu baronlarının da defterini düreceğim. Ben kelam verdim, siz de verdiniz. Verdiğimiz kelamın gerisinde duracağız. Sandığa gideceksiniz. Oyunuzu haktan, adaletten yana kullanacaksınız. Yaşasın Türkiye, yaşasın halkımız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.