Çatışmaların şiddeti artmıştı: Rusya bir Ukrayna kentini daha aldı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus güçlerinin, Ukrayna’nın Luhansk kentini büsbütün denetim altına aldığını bildirdi.

Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Şoygu, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e Rus ordusunun Ukrayna’daki hareketleriyle ilgili bilgi verdi.

Şoygu, Rus güçlerinin Ukrayna’nın Luhansk bölgesinde ilerlediklerini belirterek, “Lisiçansk (Luhansk) kenti ile Belogorivka, Novodrujesk, Maloryazantseve ve Belaya Gora yerleşim üniteleri üzerinde tam denetim sağlandı” sözünü kullandı.

“YABANCI PARALI SAVAŞÇILARIN BULUNDUĞU MERKEZ VURULDU”

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da Rus güçlerinin Ukrayna’da ilerlemeye devam ettiğini belirterek, “Verhnekaminka, Zolotorivka ve Bilıgorevka yerleşim üniteleri denetim altına alındı.” dedi.

Konaşenkov, Ukrayna güçlerinin tüm istikametlerde kayıplar yaşadığını ve Donetsk’teki Maryinka yerleşim ünitesinde Ukrayna birliklerinin, asker ve teçhizatının yaklaşık yüzde 60’ını kaybettiğini öne sürdü.

Rusya silahlı güçlerinin, Ukrayna’daki askeri ögelere yönelik hücumlara devam ettiğini lisana getiren Konaşenkov, Harkiv bölgesinde 100’e yakın Ukraynalı asker ve 15 askeri teçhizatın yüksek hassasiyetli silahla imha edildiğini aktardı.

Konaşenkov, “Rusya silahlı güçleri, Mıkoliv kentinde yabancı paralı savaşçıların bulunduğu merkezi vurdu. Taarruzda, yaklaşık 120 savaşçı yok edildi.” dedi.

“UKRAYNA ORDUSUNA İLİŞKİN MERKEZLER VURULDU”

Son 24 saatte Donetsk bölgesinde Ukrayna ordusuna ilişkin 10 idare merkezi ile 7 mühimmat deposunun imha edildiğini belirten Konaşenkov, “Rus hava muharebe ve taktik güçleri, Ukrayna ordusuna ilişkin 32 idare merkezi, mühimmat deposu ve askerleri vurdu” diye konuştu.

2 “Su-25” tipi savaş uçağı ile 10 insansız hava aracının düşürüldüğünü aktaran Konaşenkov, “Ukrayna’da bugüne kadar 229 uçak, 134 helikopter, 1440 insansız hava aracı, 353 hava savunma füze sistemi, 3 bin 893 tank ve zırhlı araç, 704 çok namlulu roketatar, 3 bin 78 obüs ve havan topu ile 3 bin 979 özel askeri araç imha edildi” tabirlerini kullandı.

“KİEV İDARESİ, BELGOROD VE KURSK KENTLERİNE TAARRUZ DÜZENLEDİ”

Konaşenkov, Ukrayna idaresinin Rusya’nın Belgorod ve Kursk kentlerindeki sivillerin yaşadığı mahallelere “Toçka-U” balistik füzeler ve “Tu-143 Reys” insansız hava araçları ile gece atak düzenlediğini söyledi.

Söz konusu bölgelerde askeri ögelerin bulunmadığını tabir eden Konaşenkov, “Bu füze saldırısı, Rus kentlerindeki sivillere yönelik planlandı ve yapıldı” formunda konuştu.

“FÜZE MODÜLLERİ MESKENİN ÜZERİNE DÜŞTÜ”

Konaşenkov, Ukrayna tarafından fırlatılan füzelerin Rus hava savunma sistemince havada yok edildiğini belirterek, “Vurulan bir füzenin kesimleri, sivillerin yaşadığı meskenin üzerine düştü.” dedi.

Ayrıca Konaşenkov, “Kursk’a gerçek gelen 2 Tu-143 Reys insansız hava aracı da Rus hava savunma sistemi tarafından vuruldu” sözlerini kullandı.

Belgorod Bölge Valisi Vyaçeslav Gladkov da kentteki olayda 40 meskenin hasar gördüğünü, 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.