Asya borsaları sert düştü

Azalan risk iştahı global dolar talebini artırırken, Japon yenindeki zayıflama da sürdü ve dolar/yen paritesi 135,2 ile tarihi tepesini test etti.

Bu gelişme karşısında Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Haruhiko Kuroda, Japon yenindeki keskin kıymet kaybını istek etmediklerini, bunun iktisat için yeterli olmadığını söyledi. Döviz kuru hareketlerinin iktisat ve fiyatlar üzerindeki tesirlerini yakından izlediklerini vurgulayan Kuroda, “BoJ, daha yüksek fiyatlar elde etmek için ekonomiyi nakdî gevşeme ile desteklemeye devam etmeli.” dedi.

Kuroda’nın bu açıklamaları, bankanın cuma günü gerçekleştireceği toplantıda ultra gevşek para siyasetini sürdüreceği beklentilerini pekiştirdi.

Çin tarafında ise artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) hadiseleri sonrası birtakım önlemler yine uygulamaya alınırken, ABD ile Tayvan üzerinden yükselen tansiyon de riskleri artırıyor.

ÇİN VE GÜNEY KORE’DE SON DURUM

Bu gelişmelerle kapanışta Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,9 azalarak 3.256 puan oldu. Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 3,5 gerileyerek 2.505 puan ile Kasım 2020’den bu yana gördüğü en düşük düzeyden kapandı.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 3 düşüşle 26.987 puandan günü tamamlarken, dolar/yen paritesi evvelki kapanış düzeyinin yüzde 0,2 üzerinde 134,6’dan süreç görüyor.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 2,8 kıymet kaybıyla 52.765 puanda ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 3,4 azalışla 21.063 puanda seyrediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.