Antik Dünyanın Yedi Harikası’nın Nasıl Yıkıldıklarını Öğrendiğinizde Çok Şaşıracaksınız!

Antik Dünyanın Yedi Harikası birçok görkemli ve göz alıcı yapıyı içeriyor. Buna rağmen bu yapıların çoğu günümüzde yıkılmış veya kaybolmuş bulunuyor. Bugün size bu görkemli yapılara neler olduğunu anlatacağız. 

Ayrıca Antik Dünyanın Yedi Harikası’nın hikayelerini öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

1. Rodos Heykeli bir deprem yüzünden yıkılmıştı.

Güneş Tanrısı Helios adına inşa edilen heykel yapıldıktan 60 yıl sonra bir deprem sonucu yıkılmıştı.

2. Babil’in Asma Bahçeleri’ne ne olduğu bilinmiyor!

Bugünün Irak çevresinde olduğu bilinen Babil İmparatorluğu’nda inşa edilen bu mucizevi yapının varlığı günümüzde hala tartışılıyor. Neden yıkıldığına dair bir bilgi bulunmayan yapının kalıntıları ise hala bulunamadı.

3. İskenderiye Feneri de depremler yüzünden yıkılmıştı.

1303 ve 1323 yıllarında gerçekleşen depremler sonucu yıkıldığı tahmin edilen İskenderiye Feneri’nin kalıntıları 1994 yılında keşfedilmişti.

4. Olympia’daki Zeus Heykeli ise bir yangında yerle bir olmuştu.

Altın ve fildişinden yapılan büyüleyici heykel Phidias tarafından yapılmıştı. Ne yazık ki milattan sonra 425 sonucu yok olan heykelden hiç bir kalıntı kalmadı. Buna rağmen sanat dünyasına olan etkileri halen devam etmekte.

5. Halikarnas Mozolesi de bir deprem ile tarihe karışmıştı.

Halikarnas Mozolesi, Kral Mausolus’u onurlandırmak için dikilmiş bir yapıydı. Milattan sonra 1494’de deprem sonucu yıkılan yapının kalıntıları ise bugün Türkiye’de koruma altında bulunuyor.

6. Artemis Tapınağı ise yağmalamalar sonucu yok oldu.

Doğurganlık tanrıçası Artemis adına inşa edilen tapınak zenginliği sebebiyle sık sık yağmalanırdı. Sonunda milattan sonra 3.yüzyılda Got’lar tarafından yok edildi. Bugün kalıntılarını İzmir’de görmek mümkün.

7. Günümüzde yerinde duran tek yapı ise Büyük Giza Piramidi!

Büyük Giza Piramidi bugüne kadar yok olmamış olan tek Dünyanın Yedi Harikası’ndan birisidir. Piramitler 3 bin 800 yıl boyunca dünyadaki en uzun yapıydı!

Sizin için en ilginç hikaye hangisi? Yorumlarda yazmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir