Altının gram fiyatı fikir Trabzon’da kuyumcular hareketlendi

Son günlerde dolardaki düşüşle birlikte altının gram fiyatının 1.050 liralardan 970 liralara gevşemesi sonrası altın yatırımcıları ve düğün hazırlığı yapan vatandaşlar bu düşüşü alım fırsatı olarak kıymetlendirerek kuyumculara akın etti.

Altının gramı 1.000 liranın altına niyet düğün yapacaklar kuyumculara koştu

Yaşanan bu düşüş sonrası Trabzon’da kuyumcularda besbelli bir hareketlenme gözlenirken, gram altının yaklaşık 20 günlük bir ortanın akabinde 1.000 liranın altına kadar gerileyerek 970 lira düzeylerine gelmesi bilhassa düğün yapacak olanları kuyumculara yönlendirdi.

Trabzonlu kuyumcuları düğün mevsimi şenlendirdi

Özellikle düğün mevsimi olması ve Arap turistlerin bölgeye gelmeye başlamasının altın satışlarını olumlu tarafta etkileyeceğini belirten Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Lideri Ali Yazıcı, altının gram fiyatının dolar fiyatında bir gerileme olması halinde daha da düşeceğini söyledi.

“BDDK kararı tesirli oldu”

Yazıcı, dolarda geçen ay yaşanan yükseliş sonrası altının gram fiyatının da paralel olarak üst gittiğini hatırlatarak “Bu ortalar ani çıkışın muhakkak bir vakit sonra bir dönüşü olduğunda piyasalar bir nebze de olsa panikliyor. Bilhassa Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) döviz kararı sonrası bir panik havası ve sonrasında dolarda bir düşüş oldu. Haliyle bunun gram altına da yansıması oldu. Altının gram fiyatı bin 50 liralardan 970 liraya gevşeyince bizim de iki gündür müşterilerimiz arttı.


Yaz mevsimi düğün sezonu

Trabzon’umuzda düğün dönemi Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında. Şu an itibariyle hazırlıklarımız geçen devirden pandeminin sonrasında yaza çok umutlu girdik, hazırlıklarımızı yaptık. Hoş de işlerimiz oluyor. Gurbetçiler de gelmeye başlarsa onların hareketliği ile yazı hoş geçireceğimizi düşünüyoruz.


Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye seyahat yasağını kaldırması olumlu oldu

Trabzon’a Araplar’ın gelmeye başlaması ve Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye seyahat yasağını kaldırması Trabzon’a çok olumlu yansımaları oluyor. Turizm manasında ulaşım manasında araç kiralamada, otellerde, kafelerde muazzam bir yoğunluk var. Bunun yansıması bize yılbaşına kadar olabileceğini düşünüyorum. Öteki piyasaların hareketlenmesi eylül ayından sonra Arap turist çekildikten sonra yerli turistin ve yerli müşterilerimizin alışveriş yapacağını ön görüyoruz.” dedi.

“Altının düşmesi çok normal”

Kuyumculardan Zekeriya Tonyalı da altının düşmesinin pek olağan olduğunu söz ederek, “Altın çıktığı üzere düşmesi de çok olağan. Bana sorarsanız ülkemizin nerelere geldiğini neler yapabilecek olduğunun bir göstergesi. Daha düşebilir mi? Bence daha da düşebilir daha da gevşeyebilir. Dünyada olan sorunlar bunun nereye gideceğini nasıl olacağını hiç kimse iddia edemez. Rusya’dan altın ithalatına bir ambargo koydular bunun sonucunu beklemek görmek lazım diye düşünüyorum. Şu an da yavaş yavaş hareketlenme altına bir talep olmaya başladı.


Gurbetçiler de hareket kattı

Şu an düğün vakti, düğün mevsimi yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın gelmeye başlamasıyla ufaktan da olsa bir hareketlenme başladı.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.