Altın ‘yumuşak iniş’ fiyatlıyor

Küresel gelişmelere bıkıldığında yüksek enflasyon ve resesyon telaşları ana gündem hususu olmaya devam ediyor. Öbür yandan Çin-Tayvan ortasında yaşanan gerginlik piyasa fiyatlamalarına dahil oluyor. Uzmanlara nazaran fiyatlar 1.750 doların üzerinde kaldıkça orta vadeli görünüm yükseliş eğilimini koruyacak.

Altın fiyatlar son 1 hafta içinde en düşük 1.734 ve en yüksek 1.788 dolarlık kapanışlar gerçekleştirdi. 1.770 dolar bandındaki fiyatlar son 1 yılın en yüksek düzeyinin yüzde 16 altındayken, taban düzeyinin yüzde 4 üzerinde.

Ukrayna-Rusya dışında muhtemel jeopolitik riskler, Çin’in hayal kırıklığı yaratan imalat verisinin dünya ekonomisindeki resesyon ihtimalini masada tutması üzere faktörler altına takviye veriyor. ABD tarafında ise Fed üyeleri faiz artışlarını savunmaya devam ederken ABD tahvil piyasalarında yumuşak iniş fiyatlanıyor. St.Louis Fed Lideri James Bullard önden yüklemeli büyük faiz artışını savunduğunu, bunun merkez bankası kredibilitesi için kıymetli olduğunu lisana getirirken, bu yıl faizleri yüzde 3,75- yüzde 4 bandına getirmeleri gerektiğini söyledi. Lakin ABD 10 yıllık Hazine getirileri, son 10 günde yaklaşık 30 baz puan düşerek yüzde 2.7’ye geriledi. Faizleri temmuzda 75 baz puan artışla yüzde 2,25- yüzde 2,50 bandına çeken Fed’in takviminde bu yıl eylül, kasım ve aralık aylarında üç toplantısı daha bulunuyor. Piyasalarda 50 ve 75 baz puanlık artış ihtimallerinden bahsediliyor. Bu noktada ABD’nin bugün açıklanacak istihdam verisi, sonraki faiz adımının ne olacağı konusunda değerli bir ipucu vereceği için dikkatle izleniyor.

1.790 doların üzerine çıkarsa ivme kazanır Teknik tahlillere nazaran altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi içinde. Fiyatların 1.775 dolar düzeyini aşamaması ve takviye olarak takip edilen 1.765 dolar düzeyinin aşağı istikametli kırılması durumunda satış baskısı artabilir. 1.775 dolar düzeyinin üstünde oluşabilecek hareketlerde ise 1.790 düzeyi birinci güçlü direnç bölgesi olarak görülüyor. Fiyatların kendini 1.790 doların üzerine atması halinde direnç düzeyleri olarak 1.820 ve 1.850- 1.880 düzeyleri konuşulmaya başlayabilir.

GÜMÜŞTE GERÇEK RALLİ 23,7 AŞILIRSA GELİR

Gümüş, her zamanki üzere altının ayak izlerini takip etmesiyle 20 doların üzerindeki çıkarlarını koruyor. Yatırımcılar, pahalı metalin kritik 20 dolar/ ons düzeyinin üzerinde süreç gördükçe rahatlıyor. Gümüşte kısa vadede 20.5-21.0 düzeylerini direnç iken, 22.0 uzun vadeli görünümde ana direnç olarak izlenebilir. Bu bölge aşılmadıkça yükselişlerin reaksiyon niteliğinde kalabileceği belirtiliyor. 22 dolar ruhsal düzeyinin üzerinde bir artış, boğalara ek inanç sağlayabilir. Akabinde, 22.3 dolar (Mayıs/Haziran direnci ve Şubat-Nisan desteği), daha güçlü satıcı baskısının ortaya çıkabileceği kıymetli bir direnç alanı haline gelebilir. Bununla birlikte, fiyatlar 22.90 doların üzerinde güç arayabilir ancak Capital.com analistlerine nazaran 23.70 dolar kesin olarak aşılmadığı sürece genel fotoğraf ralliye dönüşmez.

KAYNAK: DÜNYA/EVRİM KÜÇÜK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.