Almanya’da 101 yaşındaki Nazi gardiyanına mahpus cezası

Almanya’da Holokost devrinde Nazi toplama kampında gardiyanlık yapan 101 yaşındaki Josef Schuetz, yargılandığı davada 5 yıl mahpus cezasına çaptırıldı. Schuetz, şimdiye kadar Nazi Almanya’sının savaş hatalarına ortak olmakla suçlanan en yaşlı kişi oldu.

Almanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Brandenburg eyaletindeki mahkeme, Holokost devrinde Nazi toplama kampında gardiyanlık yapan ve 1942 ile 1945 yılları ortasında Berlin’in kuzeyindeki Oranienburg’daki Sachsenhausen kampında 3 bin 518 mahkumun öldürülmesine karışmakla suçlanan 101 yaşındaki Josef Schuetz hakkındaki kararını açıkladı.

Yargıç Udo Lechtermann, kampta gardiyan olarak çalışırken işlenen cinayetlere ortak olmaktan hatalı bulduğu Schuetz’in 5 yıl mahpus cezasına çarptırdı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının işlediği cürümlerden yargılanan en yaşlı kişi olan Schuetz, davanın son duruşmasında, “Neden burada olduğumu bilmiyorum” tabirini kullandı. Schuetz avukatı Stefan Waterkamp, duruşmadan evvel yaptığı açıklamada, müvekkilinin hatalı bulunması durumunda temyize gideceklerini söylemişti.

SUÇLAMALARI REDDETMİŞTİ

Schuetz, daha evvelki sözlerinde suçlamaları kabul etmediğini ve o periyotta tarım personeli olduğunu söyleyerek Sachsenhausen’de işlenen cürümlerle ilgisinin olmadığını argüman etmişti. Fakat savcılar kampta işlenen kabahatlerde Schuetz’in gardiyan olarak “bilerek ve isteyerek” yer aldığını belirtmişti.

Schuetz, 1942’de Sovyet mahkumların kurşuna dizilmesi ve toplama kampının gaz odalarında mahkumların zehirli “Zyklon B” gazı ile öldürülmesinde rol almakla suçlanıyordu. Tutuksuz yargılanan 101 yaşındaki Schuetz’in yaşı göz önünde bulundurulduğunda mahpusa atılması beklenmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.