Alman futbolunun efsanesi Uwe Seeler hayatını kaybetti

Almanya ve dünya futbolunun unutulmaz forvetlerinden Uwe Seeler vefat etti. Batı Almanya formasıyla 72 maçta 43 gol atan ve 4 Dünya Kupası’nda uğraş eden Seeler, tüm kulüp mesleğini Hamburg’da geçirmişti. 1966 Dünya Kupası’nda ikinci olan Almanya’nın kaptanlığını yapan Seeler, dört Dünya Kupası’nda gol atan birinci futbolcu unvanına da sahipti.

Hamburg ile 580 maçta 490 gol atarak futbol tarihinin en kıymetli isimleri ortasına giren Seeler’in mevti sonrası, Hamburg İdare Konseyi Üyesi Jonas Boldt, “Onu asla unutmayacağız” açıklamasını yaptı.

Boldt, “Seeler, uygun bir insandı. Sadelik, sadakat, yaşama sevinci doluydu. Hamburg’un özüydü” ifadelerini kullandı.

BUNDESLİGA’NIN BİRİNCİ GOL KRALI

Hamburg tarihinin tüm vakitlerin en çok gol atan oyuncusu olan Seeler, 2003 yılında Hamburg’un fahri vatandaşı oldu. Hamburg belediyesinden yapılan açıklamada, “Hamburg, Uwe Seeler’in yasını tutuyor. Bundesliga’nın birinci gol kralıydı” denildi. Seeler, 1963’te kurulan Bundesliga’da 137 golle hala Hamburg’un rekor golcüsü.

BÜYÜK KULÜPLER İSTEDİ AMA…

Seeler, 1960, 1964 ve 1970 yıllarında yılın Alman futbolcusu seçildi. İspanya ve İtalya’daki kulüplerden, bilhassa de 1961’de Inter Milan’dan milyonluk büyük bir teklif aldı, lakin “paradan kıymetli şeyler var” diyerek Hamburg’da kalmayı tercih etti.

Seeler, Hamburg’la birlikte 1960’da Almanya şampiyonluğunu ve 1963’te Almanya Kupası’nı kazandı. Hamburg, 1961’de Avrupa Kupası yarı finalinde Barcelona’ya ve 1968’de Kupa Galipleri Kupası finalinde AC Milan’a yenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.