AKP’li Yazıcı: Bir doktor yatakta olan hastasını bırakarak protestoya giremez

AKP Genel Lider Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, “Bir doktor elbette ki yatakta olan hastasını bırakarak yahut ağır bakımdaki faaliyeti terk ederek bir misyona protestoya giremez, girmemesi gerekir” dedi.

AKP Genel Lider Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Rize’de gerçekleşen bayramlaşma programına katıldı. Programın ardıdnan gazetecilerin kendisine MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin “Tabipler Birliği kapatılmalıdır” formundaki açıklaması sorulan Yazıcı, şöyle konuştu:

* “O alana girmem, deneyimli bir siyasetçiyim. Elbette ki demokratik ülkelerde, hukukun hükümran olduğu ülkelerde, hukuk kurallarının içerisinde olduğu ülkelerde, her vatandaşın kanunlar çerçevesinde şov yapma, protesto etme hakkı vardır. Ancak bunun ölçülü olması lazım.

* Her hak, ölçülülük kriterine nazaran kullanılır, yani bir doktor elbette ki yatakta olan hastasını bırakarak yahut ağır bakımdaki faaliyeti terk ederek bir vazifeye protestoya giremez, girmemesi gerekir. Bana nazaran o mesleğin etik kuralları ile uyuşmaz.

* Bunları zorlayan, bunları yok sayan gerek ferdi gerekse örgütsel yapılar varsa bunlar yanlış yapıyor demektir. Lakin bunun ötesinde başta da tabir ettim protesto edebilir, eleştirisini ortaya koyabilir bununla ilgili hizmetin yürümesini, bilhassa acil sıhhat hizmetinin yürümesini engelleyecek bir aksiyon, etüdün içerisinde olamaz, bu mesleğin özü ile uyuşmaz.”

“CEZANIN DÜŞÜKLÜĞÜ, BU HAREKETLERİ ÖZENDİRİYORSA BUNUN ÖNÜ KAPANIR”

Konya’da misyon başındaki Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi olayını lanetleyip kınadıklarını belirten Yazıcı, kelamlarına şöyle devam etti:

* “Her insan yaşama hakkına sahiptir. Hele hele doktorlarımızın mesleklerini icra etmeleri hasebiyle şiddete ve hayatlarıyla ödeyecekleri formda bir aksiyona maruz kalmaları kabul edilebilir bir tavır değil, tolere edilebilir bir tavır değil. Bunu hepimiz kınıyoruz. Olaya ben bu perspektifle bakıyorum.

* Haklar, özgürlükler, ölçülülük kriterine nazaran, ölçülülük hukukta çok kıymetli bir kavramdır. Hukuk; var olan sıkıntıları giderici, devam ediyorsa onları önleyici kuralları getirmek için vardır.

* Eksiğimiz varsa olabilir yani ‘her şeyi düzenledik, hiçbir eksik yok diyecek’ durumda değiliz. Eksiklikler varsa derlenip toparlanır, şayet cezanın düşüklüğü, yaptırım itibariyle bu hareketleri özendiriyorsa bunun önü kapanır. Hukuk devletinin gereğidir, hukuk devletinin yönetenlerin de vazifesidir diyoruz.” DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.