AFAD telefonlara acil durum bildirisi gönderdi

Google’nin Andorid 10 ile birlikte kullanıma sunduğu “Kablosuz Acil Durum Uyarıları” özelliği her geçen gün kullanıcıları şaşırtmaya devam ediyor. Daha evvel erkenden sarsıntı ikazında bulanarak şaşkınlık yaratan özellik, bu kere de İstanbul’da devam eden sağanak yağış için faal oldu.

Kablosuz Acil Durum İhtarları ile kullanıcılar acil durum bilgilerini görüntüleyebiliyor. Birtakım ülkeler ve kimi operatörlere pozisyon bilgisi iletiliyor. Bu bilgi acil durum yetkilileriyle otomatik olarak paylaşılıyor. Bu kapsamda ise yetkililer telefonda  “rahatsız etme modu” açık olsa dahi kullanıcılara sesli ve titreşimli ihtar gönderebiliyor.

Son olarak İstanbul’da yer yer devam eden sağanak yağış sonrası AFAD, vatandaşlara bir ikaz gönderdi. AFAD’ın bu uyarısı toplumsal medyada birçok kullanıcı tarafından konuşuldu. Twitter’da ise mevzu #afad etiketiyle TT (Trend Topic) oldu.

KABLOSUZ ACİL DURUM İHTARLARI NASIL KAPATILIR?

Bu özellik istenirse kullanıcılar tarafından kapatılabiliyor. Bu özelliği kapatmak isteyen kullanıcılar telefonun pozisyon ayarlarına girdikten sonra acil durum ikazlarını kapatabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.