ABD Elindeki Bitcoin’leri Çöküş Öncesi Satıyor mu?

Bitcoin fiyatı 30.000 doların üzerinde seyrediyor. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nin toplu BTC satışının yakın gelecekte kripto piyasası için bir tehdit oluşturması mümkün. Öte yandan, analitik platformu Glassnode verileri, bir Bitcoin rallisine işaret ediyor.

ABD Hükümeti, Silk Road Bitcoin’lerini satıyor!

On-chain veriler Çarşamba günü, ABD Adalet Bakanlığı’nın ele geçirdiği Bitcoin ile ilgili adreslerin satış faaliyetine dahil olduğunu gösterdi. Mart 2023’te 9.800 Bitcoin satışının ardından, son satış dört partinin bir parçası olabilir. Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere kripto piyasası, ABD Merkez Bankası’nın 25-26 Temmuz 2023 tarihleri arasında faiz artırımına ilişkin kararı etrafında bir başka değişken aşamayla karşı karşıya.

Yaklaşık 300 milyon dolar değerinde Bitcoin tasfiye edildiğinden, BTC’nin şüpheli satışının önümüzdeki birkaç gün içinde piyasayı hareket ettirici bir etkisi olup olmayacağı görülecek. Bu bir kripto çöküşüne mi yol açacak yoksa traderlar bunu denetleyecek mi?

On-chain veriler Çarşamba günü erken saatlerde iki işlemde 9.000 BTC’nin transferini gösterdi. Ayrıca veriler, 1.118 BTC’nin transferini 8.200 BTC’nin takip ettiğini ortaya koydu. Son 24 saat içinde BTC fiyatındaki bir sonraki değişiklik neredeyse sıfır. Bu yüzden, kripto piyasası kayda değer bir tepki göstermedi. Mart 2023 tarihli bir mahkeme başvurusu, ABD hükümetinin kalan 41.000 BTC’yi dört ayrı aşamada satmayı amaçladığını gösterdi. Bu da önümüzdeki altı ay içinde satılması gereken yaklaşık 32.000 BTC olduğu anlamına geliyor.

Glassnode verileri, Bitcoin rallisine işaret ediyor!

Bitcoin fiyatı 30.000 dolar seviyesinin üstünde konsolide oluyor. Buna rağmen. Glassnode’un analizi potansiyel bir kırılmayı ortaya koyuyor. On-chain analiz platformu Glassnode, kısa bir süre önce Bitcoin piyasasının mevcut durumu hakkında bilgi verdi. Analizlerine göre, piyasa 30.000 dolar fiyat seviyesinin üstünde konsolide olurken, toplam Bitcoin arzının yaklaşık %75’i karlı bir pozisyonda. Diğer tarafta, kalan %25’i zararda. İlginç bir şekilde, bu dağılım 2016 ve 2019’daki fiyat orta noktalarında ulaşılan dengeye çok benziyor.

Grafiklere göre, kâra karşı zararda tutulan arzın 75:25 dengesi Bitcoin için bir denge noktası olarak ortaya çıkıyor. Glassnode, tüm işlem günlerinin %50’sinde daha yüksek bir Kâr-Zarar dengesi gözlemlendiğini söylüyor. Ayrıca, kalan %50’sinde ise daha düşük bir denge olduğunu belirtiyor. Bu denge tipik olarak Bitcoin fiyatındaki kırılmaları takip ediyor.

Basın zamanında Bitcoin, 30.353,52 dolar seviyesinde işlem görüyor. BTC, son 24 saat içerisinde %0,81 düşüş kaydetti. Bununla birlikte, fiyat gün içinde 30,358.10 ila 30,831.81 dolar aralığında gidip geldi. Önde gelen bir banka olan Standard-Chartered, Bitcoin’in 2024 yılına kadar 120.000 dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Ayrıca, ekonomist ve ünlü yazar Robert Kiyosaki de benzer bir düşünceye sahip.

BTC fiyatını neler bekliyor?

Glassnode’un verileri, arz dengelerini analiz etmenin yanı sıra, en az bir Bitcoin tutan cüzdan sayısının 1.008.737 milyon ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koyuyor. Bu arada, bir sonraki Bitcoin Halving etkinliği için geri sayım devam ediyor. Bu yüzden, kripto para topluluğu blok sübvansiyonlarında yaklaşan azalmayı merakla bekliyor. Etkinliğe tahmini 282 gün kaldı. Halving, blok sübvansiyonunu mevcut 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx