ABD Dışişleri Müsteşarı Yardımcısı’ndan Türkiye açıklaması: Biden F-16 satışı konusunda istekli

Türkiye’nin ABD’den talep ettiği F-16 satışı ve modernizasyon kitleri tartışılmaya devam ediliyor. Joe Biden idaresi satış konusunda takviyelerini her fırsatta beyan ederken kimi Kongre üyeleri birebir fikirde olmadığını belirtiyor. Fakat Biden idaresi bugün de takviye açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İlgilerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jones, “Satışı destekliyoruz ve Biden bu hususta Kongre ile çalışmaya istekli olduğunu söyledi” dedi.

‘BİDEN SATIŞ KONUSUNDA KONGRE İLE ÇALIŞMAYA İSTEKLİ’

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya Bağlantılarından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Doug Jones, ABD Lideri Joe Biden’ın Türkiye’nin F-16 filosunu modernize etme planlarını desteklediğini ve bu hususta Kongre ile çalışmaya istekli olduğunu belirtti. Jones, Washington’da gazetecilere geçen hafta Madrid’de düzenlenen NATO Doruğu’nun sonuçları konusunda brifing verdi.

Bu toplantıda, NATO’nun Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle daha da birbirine bağlı bir ittifak haline geldiğinin görüldüğünü belirten Jones, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya resmi olarak davet edilmesini de ‘tarihi bir adım’ olarak nitelendirdi.

‘BİZİM İDAREMİZİN DURUŞU TEPEDEN SONRA DA DEĞİŞMEDİ’

Jones, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Biden’ın Madrid’deki görüşmesinin akabinde Türkiye’nin F-16 satın alma ve mevcut F-16’larını modernize etme talebi konusundaki sürecin nasıl ilerleyeceği istikametindeki soruyu da yanıtladı. F-16 konusunun uzun müddettir gündemlerinde olduğunu ve ABD idaresinin buna dayanağını lisana getirdiğini belirten Jones “Biden, bu satışı destekliyor. Lakin Biden, bu hususta Kongre’nin onayı gerektiğini de açıkça söyledi. İki başkan (Erdoğan ve Biden) bu mevzuda konuştu, bizim idaremizin duruşu doruktan sonra da değişmedi. Bu satışı destekliyoruz ve Biden bu hususta Kongre ile çalışmaya istekli olduğunu söyledi” tabirlerini kullandı.

KONGRE’DE YUNANİSTANI DESTEKLEYENLER SATIŞA KARŞI

Öte yandan çarşamba günü ABD’de bir küme kongre üyesi, Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışını destekleyen tabirlerini eleştirerek itirazda bulundu. ABD’nin Türkiye’ye F-16 satması halinde bunların Yunanistan’a karşı kullanılacağından kuşku duyduklarını belirten üyeler, tasaları giderilene kadar silah satışına karşı duruşlarını değiştirmeyeceklerini tabir etti.

Kongre’de Yunan işleriyle ilgili küme üyesi parlamenterlerin yayımladığı itirazda Ankara’nın Ege Denizi’nde Yunanistan’ın hava alanını ihlale ve toprakları üzerinden müsaadesiz uçuşlara devam ettiği hatırlatıldı ve kelam konusu uçakların Türkiye’ye teslim edilmesi halinde Suriye’ye düzenlenecek bir operasyonda “ABD’nin Kürt müttefiklerine” karşı kullanılacağı tabir edilerek Biden idaresinden açıklama istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.